Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
02 07

Tuuletar oczarował krakowską publiczność!

TUULETAR (bogini wiatru) – fiński kwartet wokalny oczarował publiczność w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Jak przystało na jubileusz, 20. edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje ma swój prolog, w ramach którego prezentuje wyjątkowych artystów, rozgrzewających publiczność przed potężną dawką etno-szaleństwa.
Koncert (premierowy w Polsce) był transmitowany antenowo i online. Cztery zupełnie różne, silne i intrygujące osobowości, dla których wspólną cechą jest ogromna wrażliwość i talent muzyczny – fiński kwartet Tuuletar, to jedna z najbardziej oryginalnych i podziwianych grup ostatnich lat na międzynarodowej scenie world music.

Wokalistki stworzyły odrębny gatunek – vocal folk hop. Jego wyjątkowość polega na łączeniu muzyki źródłowej Finlandii z beatboxingiem, w oparciu wyłącznie o głos i jego naturalne brzmienie. Motywy pochodzące z fińskiej mitologii, jak również z muzyki ludowej tego kraju zyskują nowy wymiar w autorskich kompozycjach wokalistek, imitujących dźwięki natury, improwizujących z tekstem, hipnotyzujących słuchaczy perfekcyjnym wykonaniem i doskonałymi harmoniami.

Dodatkowym aspektem, który sprawia, że publiczność ulega urokowi zespołu, od pierwszej minuty koncertu jest rodzaj interakcji, zarówno między artystkami, ich wyjątkowe zgranie i balans, jaki osiągają poprzez wzajemne uzupełnianie się na scenie, jak również dialog ze słuchaczami – angażujący i zapraszający do świata zaaranżowanego przez Tuuletar. To muzyka na miarę XXI wieku: oryginalna, oparta na wysokich umiejętnościach, niepowielaniu formatów, intuicji, bardzo estetycznie „podana”, barwna i będąca czymś o wiele więcej, niż odtworzeniem partytury.

 
W najbliższych dniach – zapraszamy na festiwalowe warsztaty w ramach cyklu Szkoła na Rozstajach: w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie (poniedziałek i wtorek od 18.00) warsztaty pieśni ukraińskich (Sofia Herian) i pieśni wschodniego pogranicza (Julia Charytoniuk), a w ŻyWej Pracowni (poniedziałek i wtorek od 12.00) – warsztaty tradycyjnego rzemosła.

W najbliższą środę: inauguracja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2018 i scena In Crudo w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Święto wielkich głosów: Alireza Ghorbani (Iran), Alim Qasimov i Fargana Qasimowa (Azerbejdżan) i bracia Teofilović z Serbii.Fot. Andrzej Raś