Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
09 06

EtnoKraków / Rozstaje Prolog

Szereg wydarzeń wprowadzających do tegorocznego festiwalu rozpoczną warsztaty pieśni obrzędowych z ukraińskiego Polesia prowadzone przez Sofię Herian (10-11.06). Ukraińska folklorystka, założycielka kilku zespołów pieśni tradycyjnych na Ukrainie i w Polsce nauczy pieśni związanych ze świętami Kupały i okresu Petriwki. Wieczór 11.06 uświetni występ legendarnego zespołu Muzykanci. Grupa ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski, czerpie inspiracje z muzyki łemkowskiej, bałkańskiej, żydowskiej, przeplatając ją z dźwiękami jazzu i muzyki improwizowanej. Dzień po energetycznym koncercie Muzykantów (12.06) to okazja do wyciszenia – koncert Shaia Dayana i Zsofi Joos, hołdujących praktyce Voice Being – odnajdywania i uzdrawiania siebie poprzez oddech, ruch i głos.

Wtorkowy wieczór (13.06) upłynie pod znakiem wielobarwnej muzyki węgierskiej grupy Buda Folk Band. Ich świetnie nadające się do tańca melodie, wykonywane są na instrumentach używanych przez tradycyjnych twórców z Łuku Karpat i wywodzą się z autentycznych źródeł madziarskich. Skoro już o tańcu mowa – nasza kolejna propozycja to nie lada gratka dla wszystkich spragnionych ruchu taneczników! Warsztaty Pizzica-Krakowiak-Roma/w kręgu tańca (16-18.06) będą poświęcone europejskim tańcom tradycyjnym w kręgu. Poprowadzą je znamienici instruktorzy: Vittoria Agliozzo (tańce włoskie), Piotr Zgorzelski (tańce polskie) i Daniel Sandu (balfolk, roma). W warsztaty wpisane są codzienne potańcówki – doskonała okazja do praktycznego wykorzystania nabytych umiejętności!

W czwartek (22.06) spotkamy się z charyzmatycznym białoruskim akordeonistą – Yegorem Zabelovem. Artysta eksperymentuje, łącząc punk, awangardowy jazz czy neoklasykę, tworząc niepowtarzalną opowieść muzyczną.

Weekend 24-25.06 to czas intensywnych warsztatów dla śpiewaków i muzykantów. Rosyjskich pieśni kupalnych nauczy znakomita etnomuzykolog i pedagog – Sveta Butskaya (24-25.06). Współpracująca m.in. ze skolą Teatru Węgajty, Sveta stawia nie tylko na naukę pieśńi, zależy jej również na znajdywaniu harmonii ciała i ducha, które pomagają w otwarciu głosu. Prosto z Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie tradycje wielopokoleniowego muzykowania przetrwały do dzisiaj, przyjedzie w niedzielę (25.06) Stanisława Galica-Górkiewicz. Prymistka, nauczycielka gry na skrzypcach poprowadzi warsztaty muzyki podhalańskiej, tej nauczonej w relacji mistrz-uczeń, wprost od źródła, niestylizowanej.

Zwieńczeniem czerwcowego prologu do EtnoKraków/Rozstaje są warsztaty śpiewu dedykowane obcokrajowcom. Agnieszka Banaś – śpiewaczka i glottodydaktyk zaprasza do poznania języka polskiego poprzez pieśni ludowe (29.06).Harmonogram:
 

10-11.06, 14.00-18.00: Obrzędowe pieśni ukraińskie, Sofia Herian, warsztaty, Strefa

11.06, 20:00: Muzykanci, koncert, Strefa

12.06, 20:00: Szai Dayan i Zsofi Joos, koncert, Strefa

13.06, 20:00: Buda Folk Band, koncert, Strefa

16-18.06, Pizzica-Krakowiak-Roma/w kręgu tańca, warsztaty, Strefa

16.06, 20:30: Potańcówka z Kopiéniokami, Strefa

17.06, 20:00: Potańcówka z muzyką mechaniczną i na żywo (Krakowski Skład, Synántisi), Strefa

18.06, 21:15: Synántisii i przyjaciele, koncert, Strefa

22.06, 20:00: Yegor Zabelov, koncert, Strefa

24-25.06, 14-18:00: Obrzędowe pieśni rosyjskie, Sveta Butskaya, warsztaty, Strefa

25.06, 16:00: muzyka podhalańska, Stanisława Galica-Górkiewicz, warsztaty, Strefa

29.06, 18:00: polskie pieśni ludowe dla obcokrajowców, Agnieszka Banaś, ŻyWa Pracownia

Poza ostatnimi, wszystkie wydarzenia odbywają się w klubie Strefa, przy św. Tomasza 31.
Na warsztaty Agnieszki Banaś zapraszamy do ŻyWej Pracowni, przy ulicy Celnej 6.