Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
04 07

FESTIWAL PREMIER: EtnoKraków/Rozstaje 2017 startuje już jutro!

Artyści, należący do najważniejszych przedstawicieli muzyki świata z Indii, Iranu, Gruzji, Skandynawii, Armenii, Ukrainy, a obok nich wybitni polscy wykonawcy. Już jutro (5 lipca) rozpocznie się wielkie muzyczne święto – Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2017.
Sympatycy world music / etno / folku dobrze wiedzą, że początek wakacji to czas kiedy od lat w Krakowie odbywa się jeden z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki odwołującej się do źródeł, do tradycji. W tym roku przez cztery dni, od 5 do 8 lipca, słuchać będziemy muzyki z różnych zakątków świata, z różną intensywnością odwołującej się do ludowych tradycji, zawsze starającą się być wartościową wypowiedzią artystyczną.

Tegoroczna odsłona Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje to FESTIWAL PREMIER. Znajdą tu swą koncertową odsłonę po raz pierwszy w Krakowie – lub w  ogóle po raz pierwszy oficjalnie – prezentowane nagrania z nowych i najnowszych płyt czołowych polskich wykonawców: z mającej tu swą oficjalną premierę „Płyty Tatarskiej” Karoliny Cichej i Barta Pałygi, z wydanej kilka tegodni temu płyty „Osty” tria Sutari, przedpremierowo z czekającego na wydanie drugiego krążka Kapeli Maliszów, z wciąż nowych albumów Ani Brody „Thousand Lakes” i Oli Bilińskiej „Libelid”.Wątek premier to również prezentowane po raz pierwszy koncerty niektórych wykonawców i fuzje: Kayhana Kalhora z Marią Pomianowską, Joanny Słowińskiej  z Outti Pulkkinen, tria Pulkkinen – Räss – Sadovska.

W tym roku organizacja Festiwalu zbiega się w czasie z odbywającą się w Krakowie 41. sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzecz to o tyle znacząca i symboliczna, że zarówno tę wielką międzynarodową organizację, jak i twórców Festiwalu łączy troska o tradycję i nieustająca determinacja, by wszczepiać ją we współczesność.  Co ważne, aktywność wielu wykonawców – ich instrumentarium, style muzyczne, maniery wykonawcze – wiąże się z tymi aspektami światowego dziedzictwa kultury, które podlegają nadzwyczajnej uwadze UNESCO. Znaczące elementy tradycji, do których odwołują się artyści, wpisane są na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje to szczególna okazja do posłuchania muzyki oraz spotkania artystów z POLSKI i ZE ŚWIATA. To szansa na to by posłuchać muzyki tak wybitnych przedstawicieli muzyki świata jak Urmuli Quintet (Gruzja), Debashish Bhattacharya (Indie), Gulaza (Jemen / Izrael), Torgeir Vassvik & Ural Pop (Norwegia / Finlandia), Katarína Máliková / Pustvopol (Słowacja), Gurdjeff Ensemble (Armenia), Kayhan Kalhor (Iran), Pulkkinen - Räss - Sadovska (Finlandia / Szwajcaria / Ukraina), Elida Almeida (Wyspy Zielonego Przylądka), Homayoon (Iran), Debalina Bhowmick & Folks Of Bengal (Indie). To artyści, którzy mogą być (i są) ozdobą najbardziej prestiżowych festiwali world music na całym świecie.

Festiwal jest jednak również okazją dla licznych gości spoza Polski – a w tym roku będą oni szczególnie liczni – by poznać czołowych przedstawicieli naszej, krajowej muzyki folku i okolic. Festiwal EtnoKraków/Rozstaje to szansa na pokazanie tego co się dzieje na Polskiej scenie i wypromowania tutejszych wykonawców. A w trakcie tych czterech dni zaprezentują się naprawdę ważni i oryginalni artyści: Trebunie-Tutki, Jorgos & Antonis Skolias, Maria Pomianowska, Kapela Maliszów, Karolina Cicha & Bart Pałyga, Joanna Słowińska, Ola Bilińska, Ania Broda, Dikanda.