Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
10 05

Muzyka etno zabrzmi na Wiankach!

Rodzinna Kapela Maliszów oraz grupy Dola i Swada – tych niezwykłych artystów usłyszymy już 23 czerwca w Klubie Strefa (ul. Św, Tomasza 31), gdzie zagrają w ramach tegorocznych Wianków – Święta Muzyki. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Po koncercie zapraszamy wszystkich na potańcówkę. Wstęp jest wolny.

KAPELA MALISZÓW

Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Zespół pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założony została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. 


Koncert w klubie Strefa w ramach Sceny Etno Krakowskich Wianków - to równocześnie promocja najnowszego albumu kapeli Maliszów, wydanego przez Unzipped Fly Records: Wiejski jazz - uhonorowanego w maju br. w konkursie Polskiego Radia tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2017.

Grupa nominowana była do nagród Songlines Music Awards 2015 w kategorii "Best Group", zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. III Nagrody w konkursie ,,Folkowy Fonogram Roku 2015'' za płytę Mazurki niepojęte, tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2017 za album Wiejski dżez, II miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja (2014) oraz "Złoty Gęśle" dla Kacpra Malisza (2014). Zespół jest również laureatem festiwalu Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie (I miejsce oraz Nagroda Publiczności), Festiwalu Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu (I miejsce). Kapela koncertowała m.in. w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn, w Offenburgu, oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków/Rozstaje 2015 oraz na festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2014. 

Kapela Maliszów gra tradycyjnie: na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z ogromną dozą wolności, radości i improwizacji. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość artystyczną tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban, na których grają muzycy kapeli, to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. Przekazał on również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie otaczały go w domu rodzinnym. Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa
Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben


DOLA + SWADA / słowiańskie pieśni tradycyjne - archaiczne – obrzędowe

DOLA - Zespół Pieśni bez Tańca to żeńska grupa wykonująca słowiańskie pieśni tradycyjne, głównie obrzędowe, skupiając się na ich mitologicznej, symbolicznej, nieraz i magicznej treści. Zespół ma walor edukacyjny, na ich koncertach można nie tylko posłuchać pięknych pieśni, ale i dowiedzieć się nieco na temat ich historii.

SWADA - formacja wykonująca pieśni narodów słowiańskich, łącząca technikę białego śpiewu i form ekspresji eksperymentalnych. W ich instrumentarium odnajdziemy m.in. gitarę, węgierską cytrę, bębny. 
Obie grupy wywodzą się z krakowskiej Piwnicy Śpiewu Tradycyjnego, i choć Dola reprezentuje bardziej surowe, a Swada - swobodne podejście do tradycyjnych pierwowzorów - artystki obu formacji postanowiły spotkać się na scenie z okazji Krakowskich Wianków.