Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Laiksne

Występy na festiwalu:

09.07.2015 20:00
koncert ICE Kraków

Występy na festiwalu:

Folkowy zespół Laiksne powstał w 1993 roku w Rydze. Na jego repertuar składają się dynamiczne pieśni rytualne i łotewskie piosenki liryczne, a także tradycyjna muzyka taneczna.

Wokalna formuła proponowana przez grupę jest mocno zakorzeniona w tradycji, ale Laiksne otwarte jest także na wpływy muzyki współczesnej. Proponowane przez zespół pieśni i melodie pochodzą z terenu całej Łotwy, najwięcej jednak z kręgu Latgalii na wschodzie kraju, gdzie tradycje folklorystyczne są dobrze zachowane.

Również nazwa grupy pochodzi ze wschodniej Łotwy, gdzie „laiksne” oznacza lilię wodną. Grupa wykonuje kompozycje wokalne i instrumentalne ludowe oraz post-ludowe.

Utwory instrumentalne pozwalają w szczególny sposób wyeksponować kilka łotewskich tradycyjnych instrumentów, takich jak cytra kokle, dudy, skrzypce, akordeon, mandolina i zestaw instrumentów perkusyjnych, a także kilka instrumentów nowoczesnych, takich jak gitara czy gitara basowa. Grupę tworzą młodzi pasjonaci kultury tradycyjnej, którzy próbują znaleźć dla tej swojej pasji godne miejsce na współczesnej scenie muzycznej. Laiksne brało udział w wielu festiwalach na Łotwie, w Czechach, Polsce, Białorusi, Słowenii, Rosji, Szwecji, Estonii i na Litwie. Zespół nagrał trzy płyty: „Kyukova dzagyuze” w 2001 roku, „Jāņu nakti zelta rasa” w 2002 roku i „Es jauna būdama” w 2003 roku. Brał także udział w nagraniu kilku składanek muzyki folkowej, na przykład kompilacji „Sviests” opublikowanej w roku 2005 i „Sviests 2” wydanej dwa lata później.

Członkowie:

Baiba Indrēvica - kokle (łotewski psałterion), akordeon, skrzypce, śpiew
Līga Jeleviča - skrzypce, flet prosty, śpiew
Lauma Garkalne - skrzypce, śpiew
Vineta Romāne - drumla, instrumenty perkusyjne, śpiew
Aija Biezaite - drumla, śpiew
Kaspars Indrēvics - instrumenty perkusyjne, perkusja
Gatis Gaujenieks - gitara basowa, ģīga

Strona internetowa