Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Mbongwana Star

Występy na festiwalu:

10.07.2015 22:30
koncert Stara Zajezdnia

Występy na festiwalu:

Debiutancką płytę wydali zaledwie kilka tygodni temu – w maju tego roku. Mają jednak szansę stać się jedną z sensacji sezonu, nie tylko w Afryce.

Mbongwana Star to formacja powstała na gruzach dobrze znanej fanom world music grupy Staff Benda Bilili (owacyjnie przyjmowana grała przed kilku laty w Polsce). Mbongwana znaczy „zmiana” i nie przypadkiem taką „znaczącą” nazwę wybrali sobie artyści.

Tworząc piętnaście lat temu swój pierwszy zespół, liderzy grupy Coco Ngambali i Théo Nzonza kierowali się swą miłością do kongijskiej rumby i jej największych gwiazd, takich jak słynni Tabu Ley Rochereau czy Pépé Kallé. Do dziś pozostają wierni swej muzycznej miłości.

Grupa w niezwykły sposób łączy muzykę gitarową z tradycyjnymi rytmami i melodiami, imponując wirtuozerią tak w grze na instrumentach, jak i w zbiorowym śpiewie. Niektórzy z członków zespołu na skutek przebytego w dzieciństwie polio poruszają się na wózkach, jednak na scenie w niczym im to nie przeszkadza. Wszystkich rozpiera energia, są pełni radości z występów na żywo, a ich pozytywne emocje szybko udzielają się koncertowej publiczności.

Afrykańscy artyści znaleźli się więc w jednym katalogu z takimi gigantami jak Buena Vista Social Club, Ali Farka Touré, Orchestra Baobab czy Oumou Sangaré.

Strona internetowa