Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Muzička

Występy na festiwalu:

05.07.2015 23:00
koncert Stara Zajezdnia
05.07.2015 17:00
warsztaty Stara Zajezdnia

Występy na festiwalu:

Jedna z najlepszych słowackich grup, świetnie znana i bardzo lubiana w Polsce, podczas festiwalu da koncert i poprowadzi warsztaty
Zespół został założony w 1990 roku w Bratysławie przez grupę miejscowych studentów. Muzička szybko stała się jednym z najważniejszych wykonawców folkowych w swoim kraju. Grupa stara się zgłębiać muzykę różnych regionów Słowacji, zachowując szacunek dla jej pierwotnego kolorytu. Członkowie zespołu od lat współtworzą Tanečný Dom w Bratysławie. Mówią o sobie: „Kim jesteśmy? Pasjonatami słowackiej muzyki tradycyjnej; staramy się ją jak najlepiej i jak najwięcej grać: dla publiczności, przyjaciół i własnej przyjemności. Muzyka rodziła się przez wieki, zawsze towarzysząc codziennym emocjom. Od chrzcin do pogrzebu – to przestrzeń, w jakiej powstawała, opisując najgłębsze ludzkie troski i radości. Staramy się zachować jej ducha; grając z pełnym zaangażowaniem do tańca i do »słuchu« wierzymy, że to jest właśnie sposób na to, by przetrwała”.

Brzmienie zespołu, oparte o instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówkę i kontrabas, przywodzi na myśl węgierskich klasyków gatunku z grupy Muzsikás, a występy Muzički wzbogacają prezentacje tradycyjnych tańców.

Również podczas koncertu, w którym zespół wystąpi na festiwalu, zaprezentuje nie tylko muzykę. Utworom pochodzącym z różnych części kraju towarzyszyć będzie prezentacja regionalnych słowackich tańców. Artyści ze Słowacji poprowadzą też warsztaty, połączone z zabawą taneczną.

Członkowie:

Tomáš Brunovský - skrzypce
Laco Fekete - skrzypce
Ivan Hanula - skrzypce
Martin Brunovský - skrzypce sekund
Mišo Brdársky - altówka sekund
Peter Obuch - kontrabas, basy
Strona internetowa