Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski

Występy na festiwalu:

10.07.2015 20:30
koncert Kościół św. Katarzyny

Występy na festiwalu:

Niepokorny wizjoner, enfant terrible polskiej sceny muzycznej, artysta błyskotliwie łączący (czasami dekonstruujący) wątki muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, ale i inspiracje ludowe.

Piotr „Pianohooligan” Orzechowski urodził się w 1990 roku w Krakowie. Jest pianistą i kompozytorem, absolwentem Berklee College of Music, jednym z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Ma na koncie wiele laurów, w tym I nagrodę na Montreux Jazz Solo Piano Competition w 2011 roku, którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu.

Stoi również na czele cenionego kwartetu jazzowego High Definition Quartet, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów, przygotował też świetnie przyjętą płytę „Hopasa”. Dla słynnej wytwórni Decca nagrał album „Experiment: Penderecki”, oczywiście z interpretacjami kompozycji Krzysztofa Pendereckiego. Ma na koncie też płytę „Bach Rewrite” zrealizowaną wspólnie z Marcinem Maseckim i Capellą Cracoviensis, będącą – zgodnie z tytułem – autorskim odczytaniem kompozycji Bacha.

Najnowszy projekt Orzechowskiego to „15 Studies for the Oberek”. Owe „Studia”, uwiecznione już także na świetnie przyjętej płycie, to zbiór krótkich szkiców muzycznych, poświęconych konkretnym cechom oberka, przywołujących na myśl fortepianową miniaturę. Utwory stanowią próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Strona internetowa