Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Kalendarium

5 lipca niedziela

12:00Instrumenty Ludowe – Warsztaty – Targi – Prezentacje warsztaty Stara Zajezdnia

W pierwszy dzień festiwalu, do Starej Zajezdni zjadą się twórcy instrumentów z całego kraju. Obok instrumentów klasycznych zobaczyć będzie można staropolskie dudy z różnych regionów Polski, fidele kolanowe – sukę biłgorajską i fidel płocką, a także liry korbowe, instrumenty pasterskie z różnych stron Europy oraz awangardowe wiolonczelowe "wspaki".

Niedziela / 5 lipca / 12.00 - 18.00

15:30Warsztaty pieśni wschodniosłowiańskich warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty pieśni wschodniosłowiańskich poprowadzi Justyna Piernik (Warszawa Wschodnia).

Niedziela / 5 lipca / 15.30 - 17.00

17:00Warsztaty tańców słowackich warsztaty Stara Zajezdnia

Warsztaty poświęcone regionalnym słowackim tańcom prowadzone przez zespół Muzička.

Niedziela / 5 lipca / 17.00 - 18.30

19:00Koncert inauguracyjny EtnoKraków / Rozstaje koncert ICE Kraków

Przygotowany przez organizatorów festiwalu Rozstaje / Crossroads koncert inauguracyjny EtnoKraków przyjął nazwę VISEGRAD CIRCLES. 5 lipca o godzinie 19:00 przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków opanują dźwięki z państw Grupy Wyszehradzkiej, zabrzmi m.in. muzyka odwołująca się do najpiękniejszych karpackich tradycji. Muzyczny most między lokalnymi tradycjami zbudują członkowie nowego polsko-słowackiego projektu muzycznego. Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk, zdobywcy Grand Prix 14. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, wystąpią na scenie razem ze znakomitym słowackim cymbalistą Miroslavem Rajtem. Agata Siemaszko od lat współpracuje ze słowackimi artystami uprawiającymi zarówno muzykę tradycyjną, jak i współczesną elektronikę czy pop. Współpracujący z czołowymi słowackimi zespołami Miroslav Rajt jest absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich, ale gra również na skrzypcach, altówce, akordeonie i innych instrumentach.

Ważnym punktem koncertu będzie też występ węgierskiej formacji Buda Folk Band. Rezydujący w prawobrzeżnej części Budapesztu muzycy, należą do drugiego pokolenia artystów eksplorujących madziarskie tradycje poprzez działalność w ruchu węgierskich domów tańca (Táncház). Wierność tradycji łączą z wirtuozerią i wyobraźnią godną XXI stulecia. Członkowie Buda Folk Band działają wspólnie od 2007 roku. Inspirowała ich muzyka mistrzów, w tym słynnej grupy Muzsikás. Dziś sami stanowią klasykę węgierskiej sceny, a ich płyty wydaje prestiżowy label Fonó.

Wieczór zwieńczy inauguracja festiwalowej sceny etno-elektro. Uczestnikom superfestiwalu EtnoKraków zaprezentowana zostanie specjalna odsłona projektu Archipelag/Kraków inspirowanego motywami polskich i słowiańskich pieśni obrzędowych. Na jednej scenie wystąpią m.in.: Joanna Słowińska, Stanisław Słowiński & AKT, członkowie grupy Muzykanci oraz wybitni instrumentaliści sceny improwizowanej: Paweł Kaczmarczyk (pianista, twórca autorskich projektów, koncertujący na całym świecie u boku międzynarodowych sław), Marcin Oleś (kontrabasista, współpracujący od lat z czołówką polskich improwizatorów oraz wybitnymi przedstawicielami amerykańskiego jazzu) oraz Tomasz Kukurba (altowiolista i wokalista znany przede wszystkim z zespołu Kroke).

Niedziela / 5 lipca / 19:00

23:001. Noc Tańca koncert Stara Zajezdnia

Podczas pierwszej Nocy Tańca wystąpią m.in. muzycy i tancerze znakomitej słowackiej grupy Muzička. Formacja ta, założona w 1990 roku przez grupę rezydujących w Bratysławie studentów, szybko stała się jednym z najważniejszych zespołów folkowych na Słowacji. Tradycyjnej muzyce, pochodzącej z różnych części kraju, towarzyszyć będzie prezentacja regionalnych słowackich tańców.

Niedziela / 5 lipca / 23.00 - 2.00
6 lipca poniedziałek

12:00Warsztaty dla dzieci i rodziców warsztaty Muzeum Etnograficzne

Dzieci oraz ich rodziców do wspólnego śpiewu i gry na instrumentach zaprosi polska artystka Ania Broda. Znacząca część jej muzycznych aktywności skierowana jest bezpośrednio do dzieci, choć prostota, melodyjność i wdzięk tej twórczości sprawiają, że trafia ona również do dorosłych. Sama o sobie mówi: „Inspiracją jest dla mnie piękna poezja dziecięca – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szukam nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Piosenki wykonuję w towarzystwie cymbałów, pianina i głosu”.

Poniedziałek / 6 lipca / 12.00 - 13.30

16:00Bum Bum Orkestar - Koncert na dachu koncert Plac Nowy

W maju tego roku zdobyli drugie miejsce oraz nagrodę publiczności podczas osiemnastego festiwalu Nowa Tradycja. Jako jeden z najlepszych zespołów tego festiwalu zostali zaproszeni do występu w Krakowie. Zespół Bum Bum Orkestar odwołuje się do inspiracji tradycją bałkańską i klezmerską, a także tradycyjną muzyką polską. To wpływy i przenikanie się tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół potrafi na scenie zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publiczność do poddania się rytmowi muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Poniedziałek / 6 lipca / 16.00 - 16.30

16:30Sesja oberkowa warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty polskich tańców z muzycznym i choreotechnicznym wsparciem członków Kapeli na Krzywych Dźwiękach.

Poniedziałek / 6 lipca / 16.30 - 18.00

18:00Warsztaty tańców południowowłoskich warsztaty Stara Zajezdnia

Warsztaty tańców południowowłoskich prowadzone przez grupę Banda Corapi z Kalabrii.

Poniedziałek / 6 lipca / 18.00 - 19.30

19:00From Podserednieje with Love projekcja Żydowskie Muzeum Galicja

"From Podserednieje with Love" – projekcja filmu Tomasza Knittla z udziałem zespołu Warszawa Wschodnia. Podserednieje to wieś położona w głębi Rosji, 700 km na południe od Moskwy. W latach 70. ubiegłego wieku została odkryta przez rosyjskich folklorystów, a miejscowy zespół objechał pół świata. Podczas jednej z podróży członkowie zespołu poznali Mary, medytującą katoliczkę z Teksasu, zakochaną w Dostojewskim. Amerykanka wybrała Podserednieje na swój drugi dom…

Poniedziałek / 6 lipca / 19:00

20:00Warszawa Wschodnia koncert Żydowskie Muzeum Galicja

Piękny powrót do oryginalnych tradycji śpiewaczych proponują członkowie zespołu Warszawa Wschodnia. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej. Za swoją najważniejszą inspirację muzycy uważają kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni, jak i oryginalnego śpiewania.

Poniedziałek / 6 lipca / 20:00

21:00Bum Bum Orkestar koncert Alchemia

W maju tego roku zdobyli drugie miejsce oraz nagrodę publiczności podczas osiemnastego festiwalu Nowa Tradycja. Jako jeden z najlepszych zespołów tego festiwalu zostali zaproszeni do występu w Krakowie. Bum Bum Orkestar odwołuje się do inspiracji tradycją bałkańską i klezmerską, a także tradycyjną muzyką polską. To wpływy i przenikanie się tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół potrafi na scenie zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publiczność do poddania się rytmowi muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Poniedziałek / 6 lipca / 21.00 - 22.00

22:00Banda Corapi koncert Stara Zajezdnia

Fascynujące źródła wspaniałej, dynamicznej, tanecznej południowowłoskiej tradycji odkrywa i przybliża Banda Corapi. Pełna energii i wielkich emocji twórczość zespołu sprawia, że tradycja Kalabrii staje się ważnym punktem odniesienia dla słuchaczy zafascynowanych muzyką kultur basenu Morza Śródziemnego.

Poniedziałek / 6 lipca / 22:00

23:002. Noc Tańca koncert Stara Zajezdnia

Druga Noc Tańca z udziałem Banda Corapi, Bum Bum Orkestar i inni.

Poniedziałek / 6 lipca / 23:00
7 lipca wtorek

12:00Warsztaty dla dzieci i rodziców warsztaty Muzeum Etnograficzne

Dzieci oraz ich rodziców do wspólnego śpiewu i gry na instrumentach zaprosi polska artystka Ania Broda. Znacząca część jej muzycznych aktywności skierowana jest bezpośrednio do dzieci, choć prostota, melodyjność i wdzięk tej twórczości sprawiają, że trafia ona również do dorosłych. Sama o sobie mówi: „Inspiracją jest dla mnie piękna poezja dziecięca – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szukam nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Piosenki wykonuję w towarzystwie cymbałów, pianina i głosu”.

Wtorek / 7 lipca / 12.00 - 13.30

15:00Warsztaty śpiewu alikwotowego warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty śpiewu alikwotowego, które poprowadzą Tsogtgerel Tserendavaa i Johanni Curtet.

Wtorek / 7 lipca / 15.00 - 16.30

16:30Sesja oberkowa warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty polskich tańców z muzycznym i choreotechnicznym wsparciem członków Kapeli na Krzywych Dźwiękach.

Poniedziałek / 7 lipca / 16.30 - 18.00

18:00Cigarety a pesničky projekcja Żydowskie Muzeum Galicja

"Cigarety a pesničky" - projekcja filmu Marka Šulíka i Jany Kovalcíkovej oraz spotkanie z Janką Belišovą. Obraz ten – mówiący o świecie muzyki słowackich Romów – wprowadzi do występu duetu Martiny i Františka Dudów. Belišová jest autorką głośnych projektów badawczych „Phurikane Gila” i „Neve Gil’a” dotyczących starych i nowych pieśni romskich w Słowacji. Zebrała setki pieśni, organizowała warsztaty twórcze. To właśnie jej niezwykłe poszukiwania zainspirowały powstanie filmu.

Wtorek / 7 lipca / 18.00

19:00Martina & František Duda koncert Żydowskie Muzeum Galicja

František zwany Ferko i Martina, o której mówi się zdrobniale Martinka, to dwoje niezwykłych romskich artystów ze Słowacji. Najczęściej wykonują piosenki a cappella, Martina śpiewa główną melodię, a Ferko ustami imituje brzmienie gitary, wybijając rytm swymi dłońmi. Ich piosenki znalazły się na dwóch albumach z serii „Phurikane Gila”.

Wtorek / 7 lipca / 19.00

21:00Valentin Clastrier koncert Żydowskie Muzeum Galicja

Valentin Clastrier uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów grających muzykę współczesną na lirze korbowej. Przed jego pojawieniem się na scenie muzycznej, instrument ten był wykorzystywany głównie w wykonawstwie muzyki średniowiecznej i ludowej. Artysta był prekursorem wykorzystania go w repertuarze współczesnym.

Wtorek / 7 lipca / 21.00- 22.00

22:30Teatr Rodzinny Hałasów "Zegar Bije" koncert Żydowskie Muzeum Galicja

Zegar bije” to spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego „wertepu” – wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od chałupy do chałupy, od człowieka do człowieka. Czułego na reakcję widza i dla widza czułego. To liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu. Każda scena to nowa historia, grana na tle starych sztandarów i wyszywanek, przetykana muzyką i dźwiękonaśladowczą narracją wykonywaną „na uszach” widza – by go oczarować, omamić, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.

Wtorek / 7 lipca / 22.30 - 23.30
8 lipca środa

14:00Warsztaty śpiewu alikwotowego warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty śpiewu alikwotowego, które poprowadzą Tsogtgerel Tserendavaa i Johanni Curtet.

Środa / 8 lipca / 14.00 - 15.30

15:00Warsztaty muzyczne Kapeli Maliszów warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty połączone z prezentacją instrumentów prowadzone przez muzyków z Kapeli Maliszów, laureatów wielu konkursów muzyki folkowej i tradycyjnej, m.in. Starej Tradycji, Nowej Tradycji i Mikołajek Folkowych.

Środa / 8 lipca / 15.00 - 16.30

16:30Drewniane smoki wawelskie warsztaty ŻyWa Pracownia

Drewniane smoki wawelskie - warsztaty zabawkarskie dla dzieci i dorosłych.

Środa / 8 lipca / 16.30 - 18.00

17:00Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów projekcja Muzeum Etnograficzne

"Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów" - projekcja filmu Andrzeja Bieńkowskiego i spotkanie z autorem. Bieńkowski jest malarzem, etnografem, pisarzem, profesorem warszawskiej ASP. W 1980 roku rozpoczął badania etnograficzne w ramach projektu Muzyka Odnaleziona. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów – wiejskich artystów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Dokumentował początkowo w Radomskiem, Rawskiem czy Łódzkiem, później także Lubelskiem, zaś od 2003 roku na Ukrainie i Białorusi. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził wielkie prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio i wideo oraz zdjęć.

Środa / 8 lipca / 17.00 - 18.30

18:30Warsztaty pieśni tradycyjnych warsztaty Muzeum Etnograficzne

Warsztaty pieśni tradycyjnych prowadzone przez wybitną ludową śpiewaczkę, Marię Siwiec. Pochodząca z Gałek Rusinowskich artystka zna setki pieśni lokalnych, jest jedną z głównych wokalistek zespołu działającego we wsi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą.

Środa / 8 lipca / 18.30 - 19.30

18:30PungRyuJiAk koncert Żydowskie Muzeum Galicja

W środowy wieczór koreańscy twórcy z PungRyuJiAk przedstawią swój autorski program „Sound of Wind”. W jego trakcie zaprezentują utwory należące do różnych form koreańskiej tradycji: muzyki dworskiej, folkowej, pansori, muzyki szamańskiej, sinawi i sanjo.

Środa / 8 lipca / 18.30 - 19.30

20:00Koncert inauguracyjny EtnoKraków / EBU koncert ICE Kraków

Podczas inauguracyjnego koncertu EtnoKraków / EBU wystąpi Kroke - jeden z najwybitniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej, a przy tym jedna z najoryginalniejszych europejskich grup, która wychodząc od zachwytu nad tradycją muzyki klezmerskiej, wypracowała własny, oryginalny, fascynujący język. Publiczność ICE Kraków usłyszy również muzykę Rakesh Chaurasia Duo i Zakira Hussaina - jednej z niekwestionowanych legend world music, wirtuoza gry na tabli, artysty koncertującego i nagrywającego z największymi sławami, również scen jazzowych.

Środa / 8 lipca / 20.00 - 22.00

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

23:003. Noc Tańca koncert Stara Zajezdnia

Trzecią noc tańca zainauguruje koncert Kapeli Brodów, klasyki polskiego folku. Usłyszymy także Kapelę na Krzywych DźwiękachKapelę Maliszów i innych.

Środa / 8 lipca / 23:00
9 lipca czwartek

16:00Quartett Robin Mark koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kwartet prowadzony przez Robina Marka gra nową szwajcarską muzykę folk we własnym stylu. Zespół, który funkcjonuje na muzycznych scenach od 2010 roku, łączy w swej twórczości elementy jazzu, folku czy muzyki tradycyjnej. Jego twórczość zawiera w sobie szeroką paletę barw: od liryki i melancholii do emocjonalnych porywów.

Czwartek / 9 lipca / 4.00 - 4.45 pm

16:30Warsztaty zdobienia tkanin warsztaty ŻyWa Pracownia

Zdobienie tkanin w motywy kwiatowe z wycinanek krakowskich - warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.

Czwartek / 9 lipca / 16.30 - 18.00

17:00Lautari koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Lautari - jeden z klasyków polskiej sceny folkowej powrócił na dobre do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. Ich nowy projekt „Vol. 67” nawiązuje do wielkiego dzieła Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Czwartek / 9 lipca / 17.00 - 17.45

17:30Warsztaty muzyczne Sanjo - Shinawi - Mazurek warsztaty Żydowskie Muzeum Galicja

"Sanjo -  Shinawi - Mazurek" - warsztaty instrumentalne melodii trójmiarowych prowadzone przez Marię Pomianowską, muzyków polskich i koreańskich.

Czwartek / 9 lipca / 17.30 - 19.00

18:00Sher on a Shier koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Sher on a Shier – to sformułowanie w języku jidysz, które można przetłumaczyć jako „niekończący się taniec”. Jest to jednocześnie nazwa niemieckiego kwartetu niestrudzenie poszukującego idealnego brzmienia muzyki klezmerskiej. Zespół stale rozwija własny program i buduje artystyczny przekaz, mając w pamięci twórczość wielkich zespołów muzycznych dawnej Europy Wschodniej.

Czwartek / 9 lipca / 18.00 - 18.45

18:30Aram Merangulyan Folk Instruments Ensemble koncert Kościół św. Katarzyny

Zespół instrumentów ludowych Ormiańskiego Radia Publicznego został założony w 1926 roku w Erywaniu wraz z utworzeniem Narodowego Radia Armenii. Brzmienie grupy Aram Merangulyan Folk Instruments Ensemble opiera się na subtelnej, harmonijnej współpracy fascynująco brzmiącego wokalisty z instrumentalistami. Wśród instrumentów dominuje oczywiście magicznie zmysłowe brzmienie duduków, na których gra kilkoro muzyków. W tle pojawiają się inne instrumenty dęte oraz strunowe (wśród nich kanun).

Czwartek / 9 lipca / 18.30 - 19.15

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

19:00Jacky Molard Quartet koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Na czele zespołu stoi Jacky Molard – jedna z ikon bretońskiej sceny muzyki tradycyjnej. Gra na skrzypcach, gitarze, basie, od lat zachwyca publiczność w całym świecie oraz inspiruje swoich rodaków do poszukiwania natchnień we własnej kulturze.

Czwartek / 9 lipca / 19.00 - 20.30

19:00Ensemble Sinawi koncert ICE Kraków

Sinawi” oznacza w koreańskiej muzyce ludowej czy folkowej improwizację. Pomysł na powstanie grupy zrodził się podczas spotkań i studiów nad prawdziwą naturą tradycyjnej muzyki koreańskiej. Na spotkania te składały się między innymi warsztaty oparte o tematykę rytmów, solowej muzyki instrumentalnej, pieśni szamańskich, istoty pansori (gatunku nazywanego koreańską operą) oraz wielu innych aspektów tradycyjnej muzyki. Poszukiwano odpowiedzi na pytanie o przyszłość koreańskiej muzyki, także tej improwizowanej, znajdującej swe źródło i oparcie w tradycji. Z takich doświadczeń, łączących wiedzę i pasję, intelekt i emocje, zrodziła się fascynująca twórczość przybywającego do nas zespołu.

Czwartek / 9 lipca / 19.00 - 19.45

19:30Ahlberg, Ek & Roswall koncert Kościół św. Katarzyny

Od początku wspólnej działalności w 2010 roku trio Ahlberg, Ek & Roswall często i regularnie koncertuje – zarówno w ojczystej Szwecji, jak i w całej Europie. Trio gra muzykę ludową z Medelpad i Skanii, zarówno tradycyjne utwory, jak i nowe, własne kompozycje.

Czwartek / 9 lipca / 19.30 - 20.15

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

20:00Laiksne koncert ICE Kraków

Folkowy zespół Laiksne powstał w 1993 roku w Rydze. Na jego repertuar składają się dynamiczne pieśni rytualne i łotewskie piosenki liryczne, a także tradycyjna muzyka taneczna. Wokalna formuła proponowana przez grupę jest mocno zakorzeniona w tradycji, ale Laiksne otwarte jest także na wpływy muzyki współczesnej. Proponowane przez zespół pieśni i melodie pochodzą z terenu całej Łotwy, najwięcej jednak z kręgu Latgalii na wschodzie kraju, gdzie tradycje folklorystyczne są dobrze zachowane.

Czwartek / 9 lipca / 20.00 - 20.45

20:30Muzykanci koncert Kościół św. Katarzyny

Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci to dziś jedna z największych koncertowych atrakcji na folkowej scenie. Podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr... Każdy ich koncert zwiastuje artystyczne wydarzenie.

Czwartek / 9 lipca / 20.30 - 21.30

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

21:00Maarja Nuut koncert ICE Kraków

Maarja Nuut, skrzypaczka i wokalistka z północnej Estonii, jest zafascynowana twórczością starych wiejskich muzykantów – zarówno melodyjnością ich piosenek, jak i konstrukcją utworów, a także swoistą transowością. Minimalistyczne dźwięki loopera Maarji zabierają słuchacza w wyimaginowaną podróż w stronę ciągle zmieniających się dźwiękowych krajobrazów, które łączą tradycyjne taneczne melodie, piosenki i elementy muzyki live electronics.

Czwartek / 9 lipca / 21.00 – 21.45

22:00Nomadic Voices koncert Kościół św. Katarzyny

Nomadic Voices to pełne skupienia i wewnętrznej, duchowej pasji poszukiwanie artystycznego porozumienia między przedstawicielami odległych kultur. W jego ramach naprzeciw sobie wychodzą wybitni artyści z Sardynii i Mongolii. Wielowiekowa tradycja wokalnej polifonii z południa Europy spotyka się tu z równie fascynującym dziedzictwem śpiewu z serca Azji. To artystyczne świadectwo dialogu, otwartości, tolerancji. W tym projekcie spotykają się członkowie legendarnej sardyńskiej formacji Cuncordu e Tenore de Orosei oraz mongolscy artyści Tsogtgerel Tserendavaa i Ganzoring Nergui.

Czwartek / 9 lipca / 22.00 - 23.15

22:00TaRuta koncert ICE Kraków

Pochodząca z Kijowa grupa TaRuta jest czołowym przedstawicielem ukraińskiej sceny world music. Oryginalny pomysł na brzmienie i energia bijąca z muzyki zespołu sprawiły, że w ciągu sześciu lat swojego istnienia dwukrotnie był laureatem ukraińskiego festiwalu muzycznego Chervona Ruta. TaRuta z powodzeniem prezentowała się na zagranicznych festiwalach, wśród których był i polski – „Z wiejskiego podwórza”, odbywający się we wsi Czeremcha na Podlasiu.

Czwartek / 9 lipca / 22.00 - 22.45

23:00Meridian Brothers koncert Stara Zajezdnia

Meridian Brothers ma na swoim koncie kilka świetnych, znakomicie przyjmowanych płyt. Ostatni album Meridian Brothers to wydany w ubiegłym roku „Salvadora Robot”, będący eksplozją spontanicznej, dynamicznej muzyki. Do Polski grupa przybywa po raz pierwszy, a jej koncert ma szansę stać się wydarzeniem Rozstajów. W brzmieniu zespołu udział mają instrumenty tradycyjne, ale też elektryczne i elektroniczne. To właśnie charakterystyczne brzmienie oraz różnorodność inspiracji sprawiają, że muzyka Meridian Brothers jest tak niepowtarzalna i trudna do sklasyfikowania. Ujmująca mieszanka latynoskich rytmów i psychodelicznych wpływów sprawia, że Eblis Álvarez jest dziś jedną z kluczowych postaci sceny muzyki eksperymentalnej w Bogocie i całej Ameryce Południowej.

Czwartek / 9 lipca / 23.00
10 lipca piątek

16:00Banda Nella Nebbia koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było! Banda Nella Nebbia to wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną.

Piątek / 10 lipca / 16.00 - 16.45

17:00Komedija koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Komedija to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zespołów w Chorwacji, proponujący muzykę bardzo energetyczną, dynamiczną i komunikatywną – podobającą się stosunkowo szerokiemu gronu odbiorców. Ważnym kontekstem dla twórczości zespołu pozostaje oczywiście lokalna, chorwacka tradycja.

Piątek / 10 lipca / 17.00 - 17.45

18:00Mário Bihári koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Mário Bihári jest wyjątkowym romskim artystą. Jest niewidomy od ósmego roku życia. Po utracie wzroku przestał zajmować się lekkoatletyką i poświęcił się absolutnie muzyce. Początkowo uczył się w słowackim mieście Lewocza, potem ukończył praskie Konserwatorium im. Jana Deyla. Jako fenomenalny akordeonista, utalentowany pianista i kompozytor został zauważony przez słynną czeską artystkę Zuzanę Navarovą. Został członkiem jej zespołu KOA i skomponował około jedną trzecią jej repertuaru.

Piątek / 10 lipca / 18.00 - 18.45

18:30Adam Strug & Kwadrofonik koncert Kościół św. Katarzyny

Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – „Requiem Ludowe” – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Podczas krakowskiego festiwalu artyści mają przedstawić zupełnie nowy materiał.

Piątek / 10 lipca / 18.30 - 19.15

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

19:30Maria Kalaniemi & Timo Alakotila koncert Kościół św. Katarzyny

Maria Kalaniemi jest jedną z najwybitniejszych europejskich instrumentalistek kręgu world music i jedną z najbardziej uznanych fińskich artystek. Jej autorskie albumy oraz wspaniałe efekty współpracy z innymi twórcami urastają do rangi wydarzeń. Była członkiem cenionych pionierskich grup Niekku i Aldargaz, wyznaczających nowe ścieżki w fińskiej muzyce.

Timo Alakotila, który zagra wspólnie z Marią Kalaniemi, jest jej stałym współpracownikiem od dwóch dekad, zarówno na płytach Aldargaz, jak i w jej solowych dokonaniach. Po tylu latach wciąż fascynuje ich artystyczne porozumienie i oszałamiający poziom wirtuozerii, z drugiej strony – zachwyca delikatność oraz melodyjność ich kompozycji i aranżacji.

Piątek / 10 lipca / 19.30 – 20.15

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

20:00Maria Pomianowska & PungRyuJiAk koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Chopin Arirang Project od strony artystycznej opiera się na połączeniu tradycji polskiej i koreańskiej, bazujących na wspólnej dla obu kultur rytmice trójkowej. Nazywa sięona w naszym kraju rytmiką mazurkową i uważana jest za wyznacznik polskości w muzyce. Maria Pomianowska odnalazła w muzyce koreańskiej bardzo podobny wzór rytmiczny– uważany za cechę wyróżniającą dla tradycji Korei. Ten element okazał się muzycznym „pomostem”.

Piątek / 10 lipca / 20.00 - 21.00

20:00Gobe Band koncert Plac Wolnica

Publiczność, która miała już przyjemność słuchać Węgrów na żywo, dobrze wie, że z tej różnorodności powstaje zachwycający i wyrafinowany koktajl. Muzyka Gobe Band, lekko i przyjaźnie brzmiąca, porywająca słuchaczy do wspólnej zabawy, zbudowana jest ze ściśle powiązanych ze sobą elementów jazzu, bluesa, country, muzyki klasycznej z wątkami tradycji ludowych szeroko rozumianego Basenu Karpackiego. Ich piosenki, brzmiące atrakcyjnie na płytach w efekcie studyjnej obróbki dźwięku, podczas koncertu nabierają jeszcze mocy i spontaniczności. Można odnieść wrażenie, że koncerty grupy są taką samą przyjemnością dla publiczności, jak i dla artystów.

Piątek / 10 lipca / 20.00 - 20.45

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

20:30Piotr "Pianohooligan" Orzechowski koncert Kościół św. Katarzyny

Niepokorny wizjoner, enfant terrible polskiej sceny muzycznej, artysta błyskotliwie łączący (czasami dekonstruujący) wątki muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, ale i inspiracje ludowe.

Najnowszy projekt Orzechowskiego to „15 Studies for the Oberek”. Owe „Studia”, uwiecznione już także na świetnie przyjętej płycie, to zbiór krótkich szkiców muzycznych, poświęconych konkretnym cechom oberka, przywołujących na myśl fortepianową miniaturę. Utwory stanowią próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Piątek / 10 lipca / 20.30 - 21.30

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

20:45Hańba! koncert Plac Wolnica

Grupę Hańba tworzy czterech muzyków z niemałym stażem w grupach folkowych, punkowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych. Wspólnie postanowili założyć zespół będący muzyczną prowokacją, a zarazem swoistym wehikułem czasu, przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Ukrywają się pod pseudonimami. Zarówno ich ubiór, jak stylistyka i tematyka tekstów odwołują się do rzeczywistości lat trzydziestych XX wieku.

Piątek / 10 lipca / 20.45-21.30

21:30Arkady Shilkloper koncert Plac Wolnica

Profesor Jeffrey Agrell, specjalista od gry na rogu z University of Iowa powiedział żartem o Shilkloperze: „Myślę, że nikt nigdy nie powiedział mu »Granie jazzu na rogu jest bardzo trudne i prawdopodobnie nienaturalne« albo być może to zdanie nie przekłada się na język rosyjski”. To stwierdzenie pokazuje, jak karkołomne – nawet zdaniem specjalistów – zadanie postawił sobie Shilkloper. A że potrafi wybrnąć z niego brawurowo, przekonamy się już niebawem podczas krakowskiego festiwalu.

Piątek / 10 lipca / 21.30 - 22.15

22:30Mbongwana Star koncert Stara Zajezdnia

Debiutancką płytę wydali zaledwie kilka tygodni temu – w maju tego roku. Mają jednak szansę stać się jedną z sensacji sezonu, nie tylko w Afryce. Mbongwana Star to formacja powstała na gruzach dobrze znanej fanom world music grupy Staff Benda Bilili (owacyjnie przyjmowana grała przed kilku laty w Polsce). Mbongwana znaczy „zmiana” i nie przypadkiem taką „znaczącą” nazwę wybrali sobie artyści.

Piątek / 10 lipca / 22.30 - 00.00

22:30Hulajhorod koncert Stara Zajezdnia

Hulajhorod to jeden z najbardziej fascynujących zespołów ukraińskich, powstały w 2002 roku w Kirowohradzie.

Grupę tworzą artyści tradycyjni młodego pokolenia, zajmujący się badaniem i rekonstrukcją folkloru muzycznego centralnej Ukrainy. Na repertuar Hulajhorodu składa się tradycyjna muzyka wokalna i instrumentalna oraz tańce zapisane podczas ekspedycji na Połtawszczyznę, Kirowohradczyznę i Czerkawszczyznę.

Piątek / 10 lipca / 22.30

11 lipca sobota

16:00Talaka koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Talaka (oczyszczanie) to ludowy zwyczaj Białorusinów (znany również szerzej w Europie Wschodniej), oznaczający wspólne działanie całą społecznością, w tłocznej gromadzie, na przykład gdy cała wieś wspólnie pomaga jednemu człowiekowi. To również nazwa zespołu składającego się ze studentów wydziałów etnologii i etnografii białoruskich uniwersytetów – młodych ludzi zafascynowanych tradycją i określających w ten sposób swój stosunek do współczesnego świata. Ludzi, którzy wierzą, że dzisiejszą rzeczywistość można zrozumieć tylko dzięki głębokiej więzi z przeszłością.

Sobota / 11 lipca / 16.00 - 16.45

17:00Madame Baheux koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Jelena Popržan z Serbii, Ljubinka Jokić z Bośni, Maria Petrova z Bułgarii oraz Lina Neuner i Dee Linde z Austrii: cztery głosy, szesnaście strun, trzy smyczki plus perkusja i bębny. Ich muzyka jest zabawna i szalona, świeża, kobieca i zuchwała. Madame Baheux przedstawiają chwytliwe piosenki ludowe z Bułgarii, Serbii, Bośni i Macedonii we własnych, odświeżających aranżacjach, autorskie kompozycje członkiń zespołu, a także pieśni Ewana MacColla, Bertolta Brechta i Georga Kreislera.

Sobota / 11 lipca / 17.00 - 18.45

18:00Belonoga koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Belonoga to artystyczny pseudonim znakomitej artystki Gergany Dimitrovej, wcześniej znanej jako jedna z wokalistek niezapomnianych grup Le Mystère des Voix Bulgares i Eva Quartet. Jej głos można usłyszeć m.in. na płycie „The Arch” nagranejprzed kilkoma laty przez Eva Quartet we współpracy z legendarnym producentem Hectorem Zazou (były to jedne z ostatnich nagrań zrealizowanych przed śmiercią przez tego znakomitego twórcę). Na płycie tej wystąpiło gościnnie ponad pięćdziesięcioro wykonawców: od Billa Frisella i Laurie Anderson po Ryūichiego Sakamoto, Djivana Gasparyana i Bollywood String Orchestra.

Sobota / 11 lipca / 18.00 - 18.45

19:00Kepa Junkera koncert ICE Kraków

Kariera Kepy trwa już trzydzieści pięć lat. Jest on jednym z symboli kultury baskijskiej. Jego dokonania zrewolucjonizowały sposób używania akordeonu trikitixa, a także rozumienia i interpretowania tradycyjnej muzyki baskijskiej. Ze względu na swą otwartość wzbogacił lokalną kulturę wpływami innych stylów, choć – z drugiej strony – jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w tradycji.

Sobota / 11 lipca / 19.00 - 19.45

20:00Gro Marie Svidal koncert ICE Kraków

Gro Marie Svidal należy do grona najwybitniejszych norweskich muzyków grających na hardingfele (Hardanger fiddle) – słynnych tradycyjnych norweskich skrzypcach. Jej styl gry charakteryzuje się wyjątkową muzyczną energią oraz specyficznie odrębnym, indywidualnym tonem. Svidal angażuje w swoje granie wielkie emocje. Wykonuje przede wszystkim repertuar odwołujący się do lokalnej tradycji dwóch zachodnich okręgów Norwegii – regionów Sogn og Fjordane i Hordaland. Do tych tradycyjnych tematów artystka dodaje wyraźne elementy osobistej interpretacji.

Sobota / 11 lipca / 20.00 - 20.45

20:00Kapela Maliszów koncert Plac Wolnica

Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie – czyli na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie starych melodii.

Sobota / 11 lipca / 20.00 - 21.00

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

21:00Grup Tayf koncert ICE Kraków

Tayf po turecku znaczy „widmo”, „spektrum”. Legendarny zespół o tej nazwie powstał w Ankarze w 1992 roku. Składający się z sześciu muzyków zespół po latach kontynuuje muzyczną drogę zapoczątkowaną ponad dwie dekady temu. Łączą się w niej w unikalną mieszankę elementy ludowej muzyki tureckiej oraz inspiracje tradycjami Azji Środkowej. Motywy muzyczne z tysiącletniej tradycji dziedzictwa kulturowego Wielkiej Anatolii, które prezentują artyści z Grup Tayf w swoich dokonaniach, dzięki porywającym i uduchowionym interpretacjom w oczywisty sposób zyskują walor uniwersalny.

Sobota / 11 lipca / 21.00 - 21.45

21:00Kapela ze Wsi Warszawa & Mercedes Peón koncert Plac Wolnica

Spotkanie jednej z najsłynniejszych grup polskiego folku i wybitnej artystki z hiszpańskiej Galicji owocuje fascynującymi efektami artystycznymi. Na wielki finał festiwalu artyści zaprezentują program będący efektem trwającej blisko trzy lata muzycznej znajomości – wspólne kompozycje z zapowiadanego na jesień nowego albumu Kapeli ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón „Święto Słońca”.

Sobota / 11 lipca / 21.00-22.00

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

22:00Manou Gallo Groove Orchestra koncert Plac Wolnica

Manou Gallo pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Na muzycznej scenie debiutowała już w wieku dwunastu lat. Jak życiowe motto brzmi jej wyznanie: „wiara w tradycję nie musi cię powstrzymywać przez kroczeniem naprzód”. Tak też wygląda jej artystyczna droga. Czerpiąc z afrykańskich źródeł, artystka przemawia współczesnym językiem. Gra na gitarze basowej i instrumentach perkusyjnych, śpiewa, tańczy, jest urodzoną liderką. Swoje piosenki wykonuje w ojczystym języku dida, ale też po angielsku i francusku. Przez kilka lat grała w zespole, który prowadził kongijski artysta Ray Lema. Współpracowała też z inną znaną kongijską formacją Les Tambours de Brazza, którą polska publiczność może znać choćby z występu podczas ubiegłorocznego poznańskiego Ethno Portu.

Sobota / 11 lipca / 22.00 - 23.00

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

22:00Dj Click / Click Here Balkandalucia koncert Alchemia

Czym zaowocuje spotkanie mistrza nowoczesnych, klubowych produkcji z muzyką bałkańską oraz andaluzyjską? Fascynującym połączeniem trzech żywiołów. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest DJ Click, uznany paryski didżej i producent. Artysta w bezpretensjonalny sposób, swymi zniewalająco energetycznymi utworami, podkreśla względność podziału na muzyczne gatunki. W swej twórczości swobodnie czerpie z wielu – na pozór bardzo odległych – inspiracji, układając z nich pasjonujący kolaż, w którym coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele tradycyjnych brzmień, jak i zwolennicy współczesnej muzyki tanecznej.

Support: DJ EmPe / Halo Ziemia

Sobota / 11 lipca / 22.00 – 00.00