Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Iberi

Występy na festiwalu:

08.07.2016 15:00
warsztaty Strefa, ul. Św. Tomasza 31
07.07.2016 21:00
koncert Kościół św. Katarzyny

Występy na festiwalu:

Faceci w czarnych płaszczach i wysokich butach, z rzędami łusek na piersiach i długimi nożami przypiętymi do pasów. To nie wojska desantowe - to muzycy. Niesamowicie bogate i zmieniające się bloki improwizowanych harmonii, czasem przeplatane dzikim, piejącym falsetem, przebijającym się ponad dudniącym basem oraz wznoszącymi się tenorami.

Wraz z urbanizacją kultury gruzińskiej, która koncentruje się coraz bardziej na kulturze popularnej nie dziwi fakt, że śpiew polifoniczny, wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości jest uważany za element kultury, któremu grozi zapomnienie. Na szczęście nowe pokolenia muzyków decydują się na zajęcie się tą formą sztuki. Jednym z wyjątkowych przykładów jest grupa Iberi, wykonująca utwory pochodzące ze wszystkich 10 regionów Gruzji. Dla członków zespołu śpiew nie jest wyłącznie dramatycznym i pełnym przeżyć występem scenicznym, lecz zjawiskiem społecznym. Na stole, przy którym odbywa się supra - uczta, która stanowi centralny punkt życia w Gruzji - stale pojawiają się nowe potrawy oraz gruzińskie wino, tak samo jak toasty i kolejne piosenki - pieśni robotników, kolędy, hymny, piosenki miłosne, ballady historyczne, pieśni pochwalne oraz stare utwory z czasów przedchrześcijańskich.Zespół tworzą:

Amiran Ramishvili – tenor
Archil Uturashvili – bas
Bidzina Murgulia – II tenor, bas
Davit Kuradze – bas
Giorgi Kapanadze – I tenor
Giorgi Khutsishvili – I, II tenor
Giorgi Mamulashvili – bas
Ioseb Tkeshelashvili – bas
Levan Mamulashvili – I tenor
Mikheil Javakhishvili – I, II tenor 
Mikheil Tavartkiladze – bas
Strona internetowa