Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Jacek Hałas / Pieśni przygodne

Występy na festiwalu:

05.07.2016 23:30
koncert Strefa, ul. św. Tomasza 31

Występy na festiwalu:

Muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor, dziad. Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach; praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią stworzył nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki.

Tym razem Jacek Hałas zaprasza na obrzeża eschatologii i rozważania o sprawach nieostatecznych. Starodawne pieśni dziadów, żebraków, wędrownych śpiewaków o urokach tego świata; liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu: ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu. Pieśni przygodne to w polskiej tradycji określenie nabożnych śpiewów ogólniejszej natury, nie związanych bezpośrednio z określonym kontekstem liturgicznym. Jednak sama „przygodność” w polskim języku ma dwie wykładnie: po pierwsze – można je rozumieć jako „przypadkowość”, po drugie – jako „przygodowość”. W pierwszym znaczeniu skazuje byt i pamięć o nim na los szczęścia i epizodyczność, w drugim rozumieniu oznacza szczęście losu i pamięć o tym szczęściu.

Jacek Hałas zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako Nomadzi Kultury od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych badań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z różnych stron świata. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, związany z czołowymi zespołami polskiej sceny etno, m.in. z grupą Muzykanci, Lautari, Bractwem Ubogich, Transkapelą, również z poznańskim Domem Tańca, teatrami Węgajty i Strefa Ciszy. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (wraz zespołem Muzykanci) i finałowej nominacji solowego albumu Zegar bije w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2005). Z projektami solowymi, z grupą Lautari i z zespołem Muzykanci koncertował w wielu krajach Europy, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej (Womad Chile).

Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa

Strona internetowa