Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Kapela Maliszów

Występy na festiwalu:

Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Zespół pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założony została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci.

Grupa nominowana była do nagród Songlines Music Awards 2015 w kategorii "Best Group", zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. III Nagrody w konkursie ,,Folkowy Fonogram Roku 2015'' za płytę Mazurki niepojęte, tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2017 za album Wiejski dżez, II miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja (2014) oraz "Złoty Gęśle" dla Kacpra Malisza (2014).

Zespół jest również laureatem festiwalu Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie (I miejsce oraz Nagroda Publiczności), Festiwalu Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu (I miejsce). Kapela koncertowała m.in. w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn, w Offenburgu, oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków/Rozstaje 2015 oraz na festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2014.
Kapela Maliszów gra tradycyjnie: na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z ogromną dozą wolności, radości i improwizacji. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość artystyczną tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban, na których grają muzycy kapeli, to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. Przekazał on również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie otaczały go w domu rodzinnym. Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Skład:
Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa
Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben

Zdjęcie: J. Mazur