Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Kapela Raraszek

Występy na festiwalu:

“Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy.”

[Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 – Krakowskie]
Obszar zainteresowań muzycznych kapeli Raraszek to region historycznej Małopolski. Mieszkający w Krakowie członkowie zespołu od lat jeżdżą do okolicznych śpiewaków i instrumentalistów i przesłuchują lokalne archiwa muzyczne. Szczególnie upodobali sobie melodie z północnych oraz południowo-wschodnich rubieży terytorium Krakowiaków, noszące najbardziej charakterystyczne cechy muzyki tanecznej, niescenicznej, niestylizowanej. W 2017 podjęli decyzję o założeniu kapeli grającej muzykę małopolską. Kompletują repertuar w oparciu o zapisy Oskara Kolberga oraz archiwalne nagrania Polskiego Radia.

Grupa jest laureatem tegorocznej edycji konkursu Stara Tradycja. Na okoliczność 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, spotkania z prof. Andrzejejm Bieńskowkim i pokazu filmów: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów – specjalnie przygotuje repertuar żydowski ze zbiorów Oskara Kolberga i kolekcji Muzyki Odnalezionej. Usłyszymy utwory żydowskie i polskie z tych samych regionów; muzyczne odniesienia równoległych, przenikających się i współistniejących kultur.

 

Maria Stępień – skrzypce prym

Darya Butskaya – skrzypce sekund

Katarzyna Chodoń – śpiew, taniec

Aleksander Kwietniak – klarnet

Arkadiusz Szałata – basy