Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Alireza Ghorbani

Występy na festiwalu:

04.07.2018 18:00
koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15

Występy na festiwalu:

To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Alireza Ghorbani jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Za sprawą wykorzystywanych przez siebie technik wokalnych, interpretacji, instrumentacji odwołuje się do dawnych źródeł, jednocześnie nie odżegnuje się od współczesnego repertuaru.
Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

Jednym z jego najświetniejszych osiągnięć ostatnich lat jest krążek „Eperdument / Lost in Love… Persian love songs” z kompozycjami Samana Samimiego. Na płycie tej Alireza Ghorbani zaprasza słuchaczy w odkrywczą podróż do Gulistanu (Ogrodu Różanego), miejsca inspiracji poetów perskich takiahcjak Sadi, Abu Said Abulchajr, Omar Chajjam, Rumi, Hafez. Alireza dodaje do tych klasyków również poezję dwudziestowiecznych autorów.

Oryginalne kompozycje Samana Samimi odwołują się do muzycznych trendów panujących w ostatnich latach w Iranie. Wykorzystuje wyłącznie akustyczne instrumentarium. Wirtuozeria, ornamentyka, inwencja, improwizacja to elementy, które można znaleźć u wielu irańskich artystów. Ale tym, co sprawia, że ​​Alireza Ghorbani jest wyjątkowy, jest absolutnie wyjątkowe połączenie wszystkich tych cech na najwyższym poziomie.

Alireza Ghorbani – śpiew
Saman Samimi – kemancze, kompozycje
Milad Mohammadi – tar
Zakariya Yousefi – perkusjonalia