Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Czeremszyna / Horyna / Todar

Występy na festiwalu:

05.07.2019 18:00
koncert Powiśle 11

Występy na festiwalu:

To, co najpiękniejsze we współczesnej muzyce Podlasia. Kwintesencja twórczości łączącej wrażliwych artystów ponad wszelkimi granicami, również tymi geograficznymi i politycznymi. Klasycy polskiej sceny folkowej – Czeremszyna – spotykają się z legendarnym białoruskim muzykiem – Todarem oraz ukraińskim zespołem Horyna.

Czeremszyna to zespół założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Historia zespołu jest znakomitym przykładem na to, że wytrwała praca przynosi efekty pozwalające na występowanie na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk / world music. Od początku Czeremszyna jest wierna repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory zaaranżowane na wiele instrumentów oraz połączone ze śpiewem wielogłosowym. Ponad ćwierć wieku działalności zespołu to setki koncertów i kilka bardzo dobrych, świetnie przyjmowanych płyt, z których ostatnią jest ubiegłoroczna „Tęsknoty”.

„Horyna” to dawne słowo gwarowe, którym na Polesiu nazywano czerwona nitkę, jaką wyszywa się ozdobne obrzędowe ręczniki i odzież. Zespół Horyna powstał w 1979 roku. Prezentuje folklor ukraińskiego Polesia i ma kilka programów odzwierciedlających różne momenty cyklu kalendarzowego. Repertuar stale jest rozwijany o utwory poznane podczas ekspedycji terenowych z udziałem członków grupy. Różne formy wykonawcze zespołu (grupy męskie, kobiece, mieszane, duety, solo, tria, kapela instrumentalna) mogą prezentować kolędy, szczodrywki, wesnianki, pieśni kupalne, petriwskie, żniwne, fragmenty obrzędów weselnych, „wodzenia kusta”, pieśni-modlitwy, postne, ludowe zabawy i tańce, a także utwory do słów Tarasa Szewczenki i Łesi Ukrainki.

Dzmitryj Wajciuszkiewicz ps. Todar (biał. Дзмітрый Вайцюшкевіч) to świetnie znany w Polsce białoruski muzyk, multiinstrumentalista, członek zespołów Krywi i Pałac, kompozytor muzyki filmowej, pieśniarz. Współtwórca projektów Narodny Albom i Ja naradziŭsia tut, jeden z założycieli grupy WZ Orkiestra, reprezentant niezależnej sztuki Białorusi. W 2004 roku zrealizował wspólnie z Czeremszyną projekt muzyczny Dla Ludzi i Puszczy, który został zarejestrowany w 2010 r. w formie płyty „Co na sercu…”