Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

DO DNA / reż. Ewa Kaim (Polska)

Występy na festiwalu:

08.07.2018 20:00
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, ul. F. Straszewskiego 22
08.07.2018 17:00
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, ul. F. Straszewskiego 22

Występy na festiwalu:

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w reżyserii Ewy Kaim okazał się jednym z nagłośniejszych polskich przedstawień teatralnych ostatniego sezonu.
Jego główną osnową jest pieśń, jako pierwotna forma ekspresji, wynaczająca nasz puls organiczny, rozpięta w wymiarze dnia i nocy, miłości i śmierci, rytmu przyrody i dorocznej obyczajowości.

Występują:  Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy)

 

reżyseria, scenariusz i opieka pedagogiczna: Ewa Kaim

dramaturgia: Włodzimierz Szturc

scenografia, kostiumy, projekcje i światło: Mirek Kaczmarek

kierownictwo muzyczne i aranżacje: Dawid Sulej Rudnicki

choreografia: Maćko Prusak / przygotowanie wokalne: Justyna Motylska

asystentka reżysera: Natalia Orkisz

 

Teksty i muzyka pochodzą m.in. ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierkowskiego (Puszcza Kurpiowska w Pieśni, cz. II) oraz ze Śpiewnika Kurpiowskiego pod red. Henryka Gadomskiego.

Twórcy i realizatorzy spektaklu serdecznie dziękują tym wszystkim wykonawcom, którym pieśń ludowa jest bliska i dzięki którym zachowana zostaje ciągłość wielkiej tradycji polskiego śpiewu. Szczególną wdzięczność chcemy okazać: Józefie Albiniak, Czesławie Borek, Stanisławowi Fijałkowskiemu, Kapeli Bukowianie, Kapeli ze Wsi Warszawa, Helenie Giloszek, Annie Kiełbusiewicz, Apolonii Nowak, Justynie Piernik,  Joannie Słowińskiej wraz z Muzykantami oraz Adamowi Strugowi.

 

Pieśń zawsze wynikała z głębokiej potrzeby odnalezienia źródła mocy i tajemnicy.  Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście zatarła się potrzeba śpiewu i potrzeba pieśni. Czy dziś jeszcze mamy pierwotną siłę powrotu do źródeł, z których wyłania się głos? Poza chaosem małoznaczących, ale i pustych, a często agresywnych brzmień codzienności, w której żyjemy, pragniemy odnaleźć prawdziwe głosy i tony istnienia. Chcemy poprzez śpiew dowiedzieć się, czy możliwa jest jeszcze podróż do głęboko ukrytego archaicznego świata. Do źródeł, które wysychają cicho.

Nadając naszemu spektaklowi tytuł DO DNA określiliśmy przestrzeń odnajdywania brzmień i rytmów, ku którym zmierzamy. Wydobywamy je z polskich pieśni ludowych, pieśni pierwotnych. U ich podstawy są zróżnicowane fonemy archaicznych głosek, pradawne tony i melodie. Tworzą one muzykę emocji wyrażanych w sytuacjach granicznych: śmierci, narodzin, zaślubin i rozstań, a także w stanach erotycznego pożądania i lęku przed wojną i zagładą. Brzmienia graniczne przenikają przez wszystkie żywioły: wodę, ogień, powietrze i ziemię. Wyraża je instrument ciała.

Aby wydobyć głos pierwotności trzeba iść w kierunku dna. Przywołać pozornie proste układy rytmiczne i melodyczne, które odkryli Chopin i Szymanowski.  Odsłaniać archaiczne tony i dźwięki dochodząc do źródeł śpiewu, jak Lutosławski, Karłowicz, Górecki. Słuchać, ile w pieśni ludowej jest pierwotnego, wspólnego nam bólu i lęku, ile siły przyciągania i odtrącania, miłości i nienawiści, ile magii, ile przestrogi, ile rozpaczy i radości. Odnaleźć w pieśni jej kod DNA. Do tego kodu wędrujemy.

Włodzimierz Szturc

 
Premiera spektaklu odbyła się 12 listopada 2016, Scena im. St. Wyspiańskiego AST w Krakowie.

 

·      przedstawienie otrzymało Ludwiki - krakowskie nagrody teatralne 2016 w trzech kategoriach:
// najlepszy spektakl
// najlepsza reżyseria: Ewa Kaim
// najlepsza partnerska rola męska: Łukasz Szczepanowski

 

·      spektakl został wyróżniony Marką Radia Kraków za luty 2017

 

·      Weronika Kowalska dostała nagrodę MARTA AWARD za najlepszą rolę żeńską na 27. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych SETKANI/ENCOUNTER w Brnie

 

·      Grand Prix oraz nagroda zespołowa dla DO DNA na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

 

·      Ewa Kaim otrzymała nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowioną przez Radę Miasta Krakowa 
i Prezydenta Miasta Krakowa, za reżyserię spektaklu

 

·      Wyróżnienie zespołowe, nagroda za pierwszoplanową rolę dla Weroniki Kowalskiej oraz nagroda publiczności na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie

 

·      Nagroda zespołowa, nagrodę ZASP "Ale Aktor!" dla Weroniki Kowalskiej oraz nagroda publiczności na XXI. Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie

 

·      Cykliczna Specjalna Nagroda dla Weroniki Kowalskiej na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

 

 

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie

ul. F. Straszewskiego 22, 30-001 Kraków

Scena im. Stanisława Wyspiańskiego

 

8 lipca, godz. 17.00

8 lipca, godz. 20.00

 

Bilety można rezerwować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu w
Dziale Organizacji Teatru AST i Promocji (ul. Straszewskiego 22 w Krakowie)
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. 
tel. 12 430 15 92, bilety@ast.krakow.pl.

 

 fot. Bartek Cieniawa