Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Félix Lajkó Trio

Występy na festiwalu:

Oto uwielbiany przez publiczność na całym świecie, doceniany przez recenzentów wirtuoz skrzypiec. Olśniewająca technika tego artysty i radość grania sprawiają, że  kto raz usłyszał jego muzykę, kto raz zobaczył jego koncert – ten z ochotą raz jeszcze spotka się z jego twórczością.

To Félix Lajkó, urodzony w Serbii światowej sławy węgierski wirtuoz skrzypiec. Redaktor naczelny prestiżowego magazynu, poświęconego muzyce świata, „Songlines Magazine”, Simon Broughton, napisał o nim i jego muzyce: „To jest niezwykle ekscytujące, mam wrażenie, że widzowie mogli poczuć, że podziwiają Paganiniego w XIX wieku”. Dodajmy, że Félix Lajkó jest nie tylko mistrzem improwizacji skrzypcowej opartej na tradycji, ale także wybitnym instrumentalistą grającym na węgierskiej cytrze.

Artysta dorastał w wieloetnicznym i wielokulturowym środowisku, wykorzystując jego wpływ na eksperymentowanie z muzyką i stworzenie własnego stylu. Fascynowała go muzyka kameralna i symfoniczna, ale prawdziwą pasją stał się folk – łączący w sobie trans i melancholię, tradycję i improwizację. Dziś Lajko patrzy na muzykę ponad stylistycznymi barierami. Bardziej interesuje go ekspresja, emocja, wrażenia, które może budzić dzięki sile swych instrumentów.  Elementy tradycji węgierskiej i bałkańskiej, klezmerskiej i romskiej łączy ze swoiście rozumianą wirtuozerią z pogranicza jazzu i filharmonii, a całość doprawia niemal punkową ekspresją.

Niezwykle bogate są jego sceniczne doświadczenia. Współpracował m.in. z Alexandrem Balanescu, Roby Lakatosem, Jojo Mayerem, Eriką Miklósą, Jánosem Balázsem, Mohammadem Rezą Mortazavim, a także polską grupą Vołosi. Przede wszystkim jednak od ćwierć wieku prezentuje swą oszałamiającą, rewelacyjną autorską wizję muzyki, której owocem jest wiele świetnych płyt i gorąco oklaskiwane koncerty na całym świecie.

Publiczności EtnoKraków/Rozstaje lider przedstawi swoje własne trio, które współtworzy dwóch doświadczonych muzyków, świetnych improwizatorów, godnych partnerów na scenie – kontrabasista József Barcza-Horváth i gitarzysta Attila Sidó. Grają kompozycje Feliksa doprawione ludowymi i klasycznymi wątkami, celebrowane przez wirtuozowskie trio. Ta intrygująca mieszanka łączy tradycje i ekspresję współczesnych kompozycji, zawierając w sobie szereg stylów i emocji w oryginalnych utworach stworzonych na skrzypce, gitarę i kontrabas. Dzięki temu ​​ich wspólne granie jest tak ekscytujące i nieprzewidywalne.

Lider mówi: „Istotą mojej twórczości jest wrażliwość i zmienność mego instrumentu. Nie gram żadnego nowego „rodzaju” muzyki, po prostu chodzę własnymi ścieżkami, improwizując i komponując. Gram muzykę ludową, klasyczną, rockową, bluesową, punkową, jazzową i improwizowaną. Gdybym miał skategoryzować swój własny gatunek muzyczny, wskazałbym dark-folk lub sentimental metal”.

 

Felix Lajko – skrzypce, cytra

Attila Sidoo – gitara

József Barcza Horvàth – kontrabas