Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Grup Tayf

Występy na festiwalu:

Tayf po turecku znaczy „widmo”, „spektrum”. Legendarny zespół o tej nazwie powstał w Ankarze w 1992 roku.

Składający się z sześciu muzyków zespół po latach kontynuuje muzyczną drogę zapoczątkowaną ponad dwie dekady temu. Łączą się w niej w unikalną mieszankę elementy ludowej muzyki tureckiej oraz inspiracje tradycjami Azji Środkowej. Motywy muzyczne z tysiącletniej tradycji dziedzictwa kulturowego Wielkiej Anatolii, które prezentują artyści z Grup Tayf w swoich dokonaniach, dzięki porywającym i uduchowionym interpretacjom w oczywisty sposób zyskują walor uniwersalny.

Członkowie zespołu występują również z wieloma różnymi formacjami wspieranymi przez tureckie radio i telewizję. Wokalista Tuğba Ger gra także na instrumencie yaren, najbardziej wyrafinowanej wersji najważniejszego spośród tureckich instrumentów muzyki ludowej – baglamy (popularnej na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej lutni długoszyjkowej). Oprócz yarenu w instrumentarium zespołu znajdują się też cudownie i wielobarwnie brzmiące, ale szalenie trudne technicznie instrumenty strunowe: tar, baglama, kabak kemane (czyli kemancze), ale też dęte: kaval czy sipsi oraz instrumenty perkusyjne.

Koncertowali w wielu krajach świata. Zaprzestali działalności w roku 2012, a teraz się reaktywują.

Członkowie:

Murat Akcay
Ömer Hayri Uzun
Ferhat Erdem
Suat Kus
İhsan Mendes
Tuğba Ger

Strona internetowa