Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Kapela Maliszów

Występy na festiwalu:

Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach.

Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie – czyli na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie starych melodii.

Odnosili sukcesy w konkursie Stara Tradycja, na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu, na Nowej Tradycji, Mikołajkach Folkowych, Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Wiosną tego roku w studiach nagraniowych Polskiego Radia zrealizowali szesnaście utworów, wydanych w czerwcu na płycie zatytułowanej „Mazurki niepojęte”. Nagrania te w pełni ukazują bogactwo i oryginalność propozycji kapeli. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje.

Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban, na których grają muzycy kapeli, to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. Przekazał on również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie otaczały go w domu rodzinnym. Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Członkowie:

Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa
Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben