Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

LassatilAbballari

Występy na festiwalu:

04.07.2019 22:30
koncert klub Strefa
04.07.2019 16:00
warsztaty Kontakt (Szpitalna 40)

Występy na festiwalu:

Główną artystyczną ideą, która towarzyszy funkcjonowaniu zespołu Lassatil Abballari jest  chęć skłonienia publiczności do tańca, poruszania się, wyrażania swoich naturalnych instynktów poprzez tradycyjne formy tanecznej ekspresji.

Członkowie zespołu są przekonani, że słuchacze / odbiorcy unoszeni przez muzykę i rytmy tradycyjnych tańców mogą jednocześnie zanurzyć się w tym, co najpiękniejsze z przeszłości, a przy okazji wciąż pozostawać w teraźniejszości. Bezpośrednie  doświadczenie tańca lub przynajmniej samego zasłuchania się w muzyce tradycyjnej pozwala przy okazji świetnie zdystansować się wobec codzienności. Pomagają w tym proste, a porywające i dynamiczne rytmy oraz emocjonalne melodie wygrywane na takich instrumentach, jak tamburyn, gitara, akordeon, flet, ale także wywodzące się z różnych części Europy rozmaite wersje dud: włoska zampogna, dudy szkockie czy galicyjska gaita.

Dzięki proponowanej przez zespół formule publiczność nie stanowi jedynie grona pasywnych słuchaczy, ale staje się istotną i aktywną częścią spektaklu. Drogą do tego są tańce takie, jak m.in. francusko-belgijski bourree, galicyjskie muiñeire i alborade, bretoński andrò, dalej tarantelle, pizziche i tammurriate z południowych Włoch, tańce żydowskie i wschodnioeuropejskie, irlandzkie jigi i reele oraz inne. Spotkanie z zespołem to kilkadziesiąt minut muzyki i tańca, w czasie których można zobaczyć oraz usłyszeć instrumenty i muzykę z wielu krajów europejskich.

Grupa LassatilAbballari powstała w 2008 roku w wyniku muzycznego spotkania Michela Piccione i Benedetta Basile. Z biegiem lat w składzie zespołu pojawiało się wielu muzyków: część z nich pozostała, inni poszli własną drogą. W roku 2012 roku artyści spotykają znanego włoskiego śpiewaka ludowego Eugenio Bennato, z którym rozpoczynęli owocną współpracę artystyczną. W roku 2013 grupa wypracowała swoją ostateczną muzyczną formułę, z którą do dziś pojawia się na scenach w całej Europie.

Michele Piccione – głos, bębny obręczowe, darbuka, cajon, bouzouki, battente guitar, great higland bagpipe, gaita gallega, zampogna a chiave (włoskie dudy), zampogna a paru (sycylijskie dudy)

Benedetto Basile – flety, śpiew, bębny obręczowe

Barbara Crescimanno – głos, bębny obręczowe, instrumenty perkusyjne, taniec

Marco Macaluso – akordeon, śpiew

Ciccio Piras – głos, gitara, bęben basowy, łyżki, akordeon guzikowy