Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Meszecsinka

Występy na festiwalu:

05.07.2019 21:00
koncert Powiśle 11

Występy na festiwalu:

Oto jeden z najciekawszych przykładów budowania wspólnej, spójnej opowieści bazującej na różnych tradycjach, a zarazem jedna z bardziej przekonujących prób kreowania własnej tożsamości w odniesieniu do środkowo- i południowoeuropejskiego dialogu kultur.

Meszecsinka śpiewa w siedmiu językach: węgierskim, hiszpańskim, rosyjskim, bułgarskim, fińskim, arabskim i ai. Jej członkowie pochodzą z czterech krajów: Węgier, Bułgarii, Chorwacji oraz Polski i prowadzą nas do Krainy Czarów, gdzie folk bułgarski i węgierski łączy się z flamenco, funky i psychodelią. Ale też z muzyką orientalną i eksperymentalną. To właśnie dlatego recenzenci pisząc o ich twórczości przywołują skojarzenia nie tylko z różnymi formami muzyki tradycyjnej, ale też z dokonaniami… Kate Bush, Cocteau Twins, The Orb czy Ozric Tentacles.

Meszecsinka została uznana przez magazyn Dal+Szerző za jeden z dwunastu najlepszych węgierskich zespołów muzyki świata. Warto podkreślić, że najnowszy album zespołu „Álomban ébren / Awake in a dream zdobył nagrodę Fonogram Music Award (węgierska Grammy) dla najlepszej płyty world music roku. W nagraniu tego znakomitego dzieła wspomagał zespół świetny gitarzysta i producent ormiańsko-rosyjskiego pochodzenia Karen Arutyunyan (zagrał na płycie na kilku instrumentach). Węgierski magazyn HVG nazwał go „geniuszem”, a Magyar Narancs określił wspomnianą płytę „najlepszym albumem world music roku”. Podczas krakowskiego festiwalu Meszecsinka wystąpi razem ze swym specjalnym gościem Karenem Arutyunyanem.

Grupa często podróżuje po całej Europie, odwiedziła także Stany Zjednoczone i Kanadę. Zarejestrowała wideo na Placu Czerwonym w Moskwie. Ich teledysk „Kinyílok” został znakomicie przyjęty m.in. przez prestiżowy fRoots Magazine. W 2018 roku Meszecsinka wystąpiła na Worldmusic Stage of Sziget Festival – drugiej co do wielkości scenie największego festiwalu w Europie, a także na FMM Sines w Portugalii. W tym samym roku towarzyszyła słynnemu szwedzkiemu zespołowi folkrockowemu Garmarna podczas jego rosyjskiej trasy koncertowej.

Członkowie zespołu nie tylko koncertuję, również w praktyczny sposób promują muzykę tradycyjną. W ostatnich latach udzielali lekcji i warsztatów na temat kultury węgierskiej w szkołach i na uniwersytetach w Danii.

 

Annamária Oláh – śpiew, flety

Emil Biljarszki – instrumenty klawiszowe, gitara

Árpád Vajdovich – bas

Dávid Królikowski – perkusja

Karen Arutyunyan – gitara (gościnnie)