Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Aziza Brahim

Występy na festiwalu:

06.07.2019 20:00
koncert Powiśle 11

Występy na festiwalu:

Przed nami spotkanie z artystką wybitną, której  twórczość przynosi międzynarodowy rezonans, zarówno dzięki artystycznym, muzycznym walorom jej dokonań, jak i za sprawą przesłania, które niesie wraz ze swymi piosenkami oraz kolejnymi płytami i koncertami. Porywający blues z Sahary jest w jej twórczości wzbogacony przez liczne inne muzyczne inspiracje, a tekstach artystka woła o usłyszenie głosu najsłabszych.
Twórczość Azizy Brahim, wykonywana z głęboką pasją i wielką klasą, błyskotliwie pokonuje przestrzeń między jej zachodnio-saharyjskimi korzeniami a Barceloną, europejską metropolią, w której artystka obecnie mieszka. Aziza jest zarówno współczesną muzyczną poetką, jak też wybitną i elokwentną rzeczniczką ludu Saharawi oraz jego nieustającej walki o uznanie i sprawiedliwość.

Urodzona i wychowana w obozie dla uchodźców Saharawi, leżącym na granicy Algierii i Sahary Zachodniej, Aziza przeżyła w swym życiu zarówno wielkie, życiowe problemy, jak i sukcesy. Uciekając z obozu, spod reżimu i ucisku politycznego, który nastąpił po inwazji Maroka na Saharę Zachodnią w 1975 r., Aziza jako nastolatka wyjechała na Kubę, gdzie podjęła studia muzyczne. Tam doświadczyła głębokiego kubańskiego kryzysu gospodarczego lat 90. Tam też odrzucono jej prośbę o uzyskanie dyplomu uniwersyteckiego w dziedzinie muzyki.

Powróciła do obozu Saharawi w Algierii. Zaczęła wówczas śpiewać i grać w zespołach muzycznych. Tę pasję kontynuowała również po przeprowadzce do Hiszpanii w 2000 roku. Założyła tam zespół Gulili Mankoo, z którym wydała dwie cenione płyty: epkę „Mi Canto” (2008) i album „Mabruk” (2012). Już w tamtym czasie artystka występowała na najważniejszych, prestiżowych scenach i festiwalach, w tym w Queen Elizabeth Hall w Londynie.

W 2014 roku Aziza Brahim wydała swój pierwszy solowy album „Soutak”, nagrany dla słynnej oficyny Glitterbeat. Został on wyprodukowany przez Chrisa Eckmana (znanego z Walkabouts czy Dirtmusic, współpracownika m.in. Tamikrest). Płyta ta przynosiła porywające piosenki o świetnych melodiach, znakomicie zaśpiewane i niosące ze sobą ważne społeczne przesłanie – teksty dopominające się dostrzeżenia problemu uchodźców i usłyszenia ich głosu. Świetne wrażenia wzmocnił jeszcze kolejny krążek „Abbar el Hamada” wydany przez artystkę w 2016 roku. „Hamada” to słowo, którego Saharawi używają do określenia niesprzyjającego człowiekowi krajobrazu, rozciągającego się wzdłuż kamienistej pustyni algierskiej. Płyta zdobyła międzynarodowe uznanie. Na 2019 rok Aziza Brahim  zaplanowała wydanie kolejnego albumu.

 

Aziza Brahim – śpiew, tbal

Guillem Aguilar Nolis – gitara basowa

Ignasi Cusso Ruis – gitara

Nicolas Roca Gomez – perkusja