Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Tuuletar

Występy na festiwalu:

01.07.2018 19:00
koncert Radio Kraków - Studio im. Romany Bobrowskiej

Występy na festiwalu:

Tuuletar ("bogini wiatru" w fińskiej mitologii) to wokalna grupa, składająca się z czterech artystek z Finlandii. Od 2012 r. te błyskotliwe wokalistki współpracują komponując i wspólnie wykonując, tworząc własne niepowtarzalne brzmienie.
Tuuletar promuje fińską kulturę muzyczną dzięki nowatorskiemu podejściu. Znakomite wokalistki wykorzystują wyłącznie swoje głosy (bez wsparcia instrumentalnego), aby stworzyć żywy, dźwiękowy krajobraz, w którym beatboxowe rytmy spotykają się z fińską ludową tradycją, ale i obcymi wpływami. Dzięki tej odświeżającej oryginalnej formule artystki stworzyły gatunek, który nazwały Vocal Folk Hop. Zachwyca on publiczność na całym świecie pełną emocji, źródłową i urzekającą twórczością.

W czerwcu 2016 roku zespół wydał swój, bardzo wysoko oceniony, debiutancki album „Tules Maas Vedes Taivaal”. Był on nagrany w USA w Liquid 5th Productions studio i wydany w fińskiej wytwórni Bafe's Factory. Płyta trafiła szybko do Top 10 w World Music Charts Europe oraz Transglobal World Music Charts. W lutym 2017 roku płyta zdobyła w Finlandii prestiżową nagrodę EMMA (fiński odpowiednik Grammy) za najlepszy album roku w kategorii etno.

Pochodzący ze wspomnianej debiutanckiej płyty utwór „Alku” został w 2017 roku wykorzystany w jednym z najpopularniejszych seriali ostatnich lat – „Grze o tron”. Ta sama piosenka pojawiła się również w australijskim serialu „Wentworth”. W ciągu ostatnich lat Tuuletar aktywnie występował na całym świecie, odbywając m.in. dwie ważne azjatyckie trasy koncertowe w Japonii w grudniu 2016 r. i na Tajwanie w październiku 2017 r. Artystki wystąpiły też na wielu znaczących europejskich festiwalach world music. Niemniej pracowity pod względem koncertowym jest dla zespołu bieżący rok.

 

Venla Ilona Blom – beatboxing, śpiew

Sini Koskelainen – śpiew

Johanna Kyykoski – śpiew

Piia Säilynoja – śpiew