Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN
KUP BILET

Grali z nami

A Filetta

Francja / Korsyka Francja / Korsyka
„Wiemy, że pamięć jest bardzo ważna, ale dla nas istotna jest również pewność, że nasza muzyka nadal odzwierciedla życie wielu ludzi, często je zmieniając” – mówili członkowie tego zespołu w jednym z wywiadów. Ekscytująca, wielowiekowa tradycja korsykańskiej polifonii wokalnej w pełnym pasji, uduchowionym wykonaniu zespołu A Filetta zyskuje niezwykłą moc i zachwyca od lat publiczność na całym świecie.

Ablaye Badji

Senegal Senegal
Ablaye Badji urodził się w senegalskim mieście Ziguinchor w sławnej rodzinie griotów (muzyków) – Cissokho. Otoczony przez bogactwo kulturowe i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, kora, sabar, seourouba.

Adam Strug

Polska Polska
Adam Strug / Pieśni kurpiowskie „Kurpiowskie pieśni leśne służyły do nawoływania podczas zbierania jagód, choć nie tylko. Składają się nań rzeczy zdawało by się odległe: romanse, krwawe ballady, utwory dydaktyczne i lubieżne. Zbiór tyleż obszerny, co nieoczywisty. Muzykolodzy podkreślają wyjątkowość skal muzycznych tego materiału. Mnie zachwyciła liryka i nieubłagany realizm” – mówi Adam Strug

Adam Strug & Kwadrofonik

Polska Polska
Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – „Requiem Ludowe” – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Podczas krakowskiego festiwalu artyści mają przedstawić zupełnie nowy materiał.

Agata Siemaszko Trio

Polska Polska
Nowy polsko-słowacki projekt laureatów Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja sprzed czterech lat. Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk współpracę rozpoczęli jesienią roku 2010, by już kilka miesięcy później zachwycić na wspomnianym warszawskim festiwalu.

Ahlberg, Ek & Roswall

Szwecja Szwecja
Od początku wspólnej działalności w 2010 roku trio Ahlberg, Ek & Roswall często i regularnie koncertuje – zarówno w ojczystej Szwecji, jak i w całej Europie. Trio gra muzykę ludową z Medelpad i Skanii, zarówno tradycyjne utwory, jak i nowe, własne kompozycje.

Alim Qasimov & Fargana Qasimova

Azerbejdżan Azerbejdżan
Brytyjski „Guardian” napisał o nim, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. David Harrington, lider legendarnego Kronos Quartet, mówi: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałem go śpiewającego, zdałem sobie sprawę, że jego głos jest tak wyjątkowy, jak Nusrata Fateh Ali Khana czy Bessie Smith śpiewającej St Louis Blues.

Alireza Ghorbani

Iran Iran
To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Alireza Ghorbani jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Za sprawą wykorzystywanych przez siebie technik wokalnych, interpretacji, instrumentacji odwołuje się do dawnych źródeł, jednocześnie nie odżegnuje się od współczesnego repertuaru.

Andrzej Bieńkowski / Muzyka Odnaleziona

Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów. Muzyka Odnaleziona | opowieści | filmy z badań terenowych | koncert kapeli Raraszek

Ania Broda

Polska Polska
Jeden z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej i jedna z najciekawszych osobowości kręgu muzyki folkowej – równie chętnie prowadzi warsztaty wokalne czy instrumentalne dla dzieci i rodziców, co w porywający sposób koncertuje. Anna Broda prezentować będzie materiał ze swej świetnej ubiegłorocznej płyty „Thousand Lakes”, który wypełnia unikalna i nieznana muzyka z Warmii i Mazur.

Aram Merangulyan Folk Instruments Ensemble

Armenia Armenia
Zespół instrumentów ludowych Ormiańskiego Radia Publicznego został założony w 1926 roku w Erywaniu wraz z utworzeniem Narodowego Radia Armenii.

Arkadiusz Szałata

Polska Polska
Bębnista, basista i harmonijkarz. Członek zespołów: Kapela na Krzywych Dźwiękach (muzyka radomska od Jana Kmity i Marii Siwiec), Tadirindum (muzyka rzeszowska od Stanisława Piroga i rodziny Sowów), Kapela Zootechników (muzyka radomska od Jana Adamczyka), Addhrai (tradycyjna muzyka włoska).

Arkady Shilkloper

Rosja Rosja
„The Magic Of The Wind” to tytuł programu, który przedstawi podczas festiwalu znakomity rosyjski artysta Arkady Shilkloper.

Art Color Ballet / Bursztynowe drzewo

Polska Polska
Spektakl Bursztynowe drzewo to motto tegorocznej edycji festiwalu. Widowisko inspirowane jest pradziejami i wędrówkami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. To opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem i w kontekście innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych.

Aziza Brahim

Sahara Zachodnia Sahara Zachodnia
Przed nami spotkanie z artystką wybitną, której  twórczość przynosi międzynarodowy rezonans, zarówno dzięki artystycznym, muzycznym walorom jej dokonań, jak i za sprawą przesłania, które niesie wraz ze swymi piosenkami oraz kolejnymi płytami i koncertami. Porywający blues z Sahary jest w jej twórczości wzbogacony przez liczne inne muzyczne inspiracje, a tekstach artystka woła o usłyszenie głosu najsłabszych.

Balquemia

Polska Polska
Zespół wywodzi się z warszawskiego środowiska balfolkowego. Powstał, jak twierdzą jego członkowie, z potrzeby chwili i potrzeby tańca. W składzie znajdziemy typowe dla tego nurtu muzycznego instrumenty, jak akordeon diatoniczny, skrzypce czy lira korbowa.

Banda Corapi

Włochy Włochy
Fascynujące źródła wspaniałej, dynamicznej, tanecznej południowowłoskiej tradycji odkrywa i przybliża Banda Corapi.

Banda Nella Nebbia

Polska Polska
Laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było! To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną.

Bel Air de Forró

Brazylia Brazylia
Bel Air De Forró współtworzą: Mariana Caetano, charyzmatyczna brazylijska wokalistka, obdarzona mocnym, dźwięcznym głosem, a obok niej „prawdziwe muzyczne tornado” – Yann Le Corre, akordeonista-wirtuoz, należący do nowej generacji muzyków bretońskich i Marcelo Costa, bezlitośnie dynamiczny i chirurgicznie precyzyjny perkusista z São Paulo. Proponują muzykę, która swą żywiołową, spontaniczną melodyjnością porywa słuchaczy do tańca.

Belonoga

Bułgaria Bułgaria
Belonoga to artystyczny pseudonim znakomitej artystki Gergany Dimitrovej, wcześniej znanej jako jedna z wokalistek niezapomnianych grup Le Mystère des Voix Bulgares i Eva Quartet.

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

Polska Polska
Warsztaty: korowody – trojaki – krzyżoki czyli polskie tańce układowe (dla początkujących i średniozaawansowanych)

Buda Folk Band

Węgry Węgry
Jeden z najważniejszych dziś zespołów na jakże bogatej i różnorodnej węgierskiej scenie folkowej.

Buika

Hiszpania Hiszpania
Odsłonięcie swojego prawdziwego ja przed innymi wymaga wielkiej odwagi, a Buika - wokalistka, autorka tekstów, poetka, kompozytorka i producent robi to każdej nocy, wychodząc na scenę. Za każdym razem odsłania swoją duszę niczym tatuaże na swojej skórze przed fanami z całego świata, których nazywa pieszczotliwie swoim plemieniem.

Kapela Bukowianie

Polska Polska
Muzyka zespołu BUKOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej niewątpliwie wyróżnia się w swym brzmieniu i interpretacji za sprawą słynnej skrzypaczki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej (1894-1968), która dziś stanowi wzór do naśladowania dla młodego pokolenia podhalańskich muzykantów.

Bum Bum Orkestar

Polska Polska
W maju tego roku zdobyli drugie miejsce oraz nagrodę publiczności podczas osiemnastego festiwalu Nowa Tradycja. Jako jeden z najlepszych zespołów tego festiwalu zostali zaproszeni do występu w Krakowie.

Chico Trujillo

Chile Chile
Żywioł, ogień, muzyczny dynamit, a przy tym precyzyjnie przemyślane brzmienie i znakomita zabawa – na scenie i pod nią. Oto chilijska formacja Chico Trujillo, uważana dziś za jednego z najlepszych ambasadorów nowocześnie rozumianej południowoamerykańskiej cumbii.

Czeremszyna / Horyna / Todar

Polska Polska
To, co najpiękniejsze we współczesnej muzyce Podlasia. Kwintesencja twórczości łączącej wrażliwych artystów ponad wszelkimi granicami, również tymi geograficznymi i politycznymi. Klasycy polskiej sceny folkowej – Czeremszyna – spotykają się z legendarnym białoruskim muzykiem – Todarem oraz ukraińskim zespołem Horyna.

DagaDana

Polska / Ukraina Polska / Ukraina
Meridian'68 – wydany wiosną tego roku, to już czwarty album w dyskografii zespołu DagaDana. Z jednej strony grupa zapędza się na nim najdalej w swych dotychczasowych poczynaniach – bo aż do Chin, z drugiej: nigdy nie była aż tak bliska tutejszym tradycjom – ukraińskiej i polskiej.

Debalina & Folks of Bengal

Indie Indie
Członkowie zespołu w błyskotliwy sposób przedstawiają motywy kultury i tradycji bengalskiej. Efektem jest pełen szlachetności, źródłowo brzmiący materiał muzyczny, który ma szansę zafascynować zarówno wytrawnych znawców world music, jak i słuchaczy stykających się po raz pierwszy z taką twórczością.

Debashish Bhattacharya

Indie Indie
Jeden z najwybitniejszych dziś – i bardzo cenionych w świecie – przedstawicieli muzyki hinduskiej, Debashish Bhattacharya, jest prawdziwym mistrzem gry na indyjskiej gitarze. Prawdziwa pasja w muzykowaniu, doskonałe umiejętności techniczne, a zarazem duchowe aspekty jego twórczości sprawiają, że jest artystą powszechnie szanowanym.

Derico Alves Forró Band

Brazylia Brazylia
Derico Alves – to charyzmatyczny wokalista i akordeonista pochodzący z Recife. Koncertuje solo oraz z zespołem, ma na koncie koncerty na scenach kameralnych i festiwalowych w wielu krajach Europy i poza nią - od lat kojarzony głównie z muzyką forró, którą to szczególnie sobie umiłował. 

Dikanda

Polska Polska
Wielka żywiołowość, spontaniczność i muzykalność, błyskotliwe nawiązania do tradycji różnych kultur – i wiarygodność sceniczna, sprawiają, że Dikanda, funkcjonująca na folkowej scenie już od dwóch dekad, ma wielkie grono wielbicieli. Grono, które rośnie po każdym koncercie.

DJ Click / Click Here Balkandalucia

Francja Francja
Czym zaowocuje spotkanie mistrza nowoczesnych, klubowych produkcji z muzyką bałkańską oraz andaluzyjską? Fascynującym połączeniem trzech żywiołów.

Dola

Polska Polska
DOLA - Zespół Pieśni bez Tańca to żeńska grupa wykonująca słowiańskie pieśni tradycyjne, głównie obrzędowe, skupiając się na ich mitologicznej, symbolicznej, nieraz i magicznej treści. Zespół ma walor edukacyjny, na ich koncertach można nie tylko posłuchać pięknych pieśni, ale i dowiedzieć się nieco na temat ich historii.

Dola

Polska Polska
Zespół Pieśni bez Tańca to żeńska grupa wykonująca słowiańskie pieśni tradycyjne, głównie obrzędowe.

Edward Orłowski

Polska Polska
Skrzypek ludowy. Urodził się w sercu Gór Świętokrzyskich we wsi Bęczków leżącej u stóp Łysicy. Często z rodzicami chodził na wesela i wsłuchiwał się melodie grane przez wiejskie kapele. W ten sposób odkrył, że chce grać.

El Naán

Hiszpania Hiszpania
El Naán odwołuje się do najwybitniejszych i najsubtelniejszych tradycji muzyki kastylijskiej. Przenosi je jednak w świat współczesnej kultury i estetyki muzycznej. Członkowie zespołu z szacunkiem i uwagą podchodzą do własnego muzycznego dziedzictwa. Zarazem starają się jednak, by z pełną finezji i subtelności twórczością dotrzeć do współczesnego słuchacza.

Elida Almeida

Wyspy Zielonego Przylądka Wyspy Zielonego Przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka przynoszą nam – jak się zdaje – kolejny brylant. Oto bowiem młoda i wielce obiecująca artystka, która ma szansę nawiązać wkrótce do dokonań  najwybitniejszych artystów z kraju, który dał nam wielką Cesarię Evorę.

Ensemble Sinawi

Korea Południowa Korea Południowa
„Sinawi” oznacza w koreańskiej muzyce ludowej czy folkowej improwizację.

Felix Lajko Trio

Serbia Serbia
Oto uwielbiany przez publiczność na całym świecie, doceniany przez recenzentów wirtuoz skrzypiec. Olśniewająca technika tego artysty i radość grania sprawiają, że  kto raz usłyszał jego muzykę, kto raz zobaczył jego koncert – ten z ochotą raz jeszcze spotka się z jego twórczością.

Filip, Vojta, Mikuláš

Francja Francja
Filip, Vojta, Mikuláš. Bretońska muzyka spotyka się z minimalistycznym jazzem. A do tego ostinato. Zapadające w pamięć, hipnotyczne spotkanie trzech muzyków o różnym pochodzeniu nad tanecznymi melodiami z krain deszczu, mgły i tajemnic. A do tego ostinato. Smyczki, struny, głos i historie. A do tego ostinato.  

Gęsty Kożuch Kurzu

Polska Polska
Laureat Grand Prix Nowej Tradycji 2016. W graniu tego zespołu fascynacja ludowym repertuarem i nauki płynące bezpośrednio od wiejskich mistrzów spotykają się z młodzieńczą wrażliwością, spontanicznością. W efekcie otrzymujemy muzykę emocjonalną, pełną pasji, zachęcającą do tańca i ugruntowaną w tradycji.

Gobe Band

Węgry Węgry
Węgierska scena muzyki folkowej jest kolorowa, ekscytująca i różnorodna. Niektórzy artyści lgną do oryginalnych dźwięków czerpiących ze współczesnych gatunków muzycznych, inni poszukują najgłębszych inspiracji wyłącznie w kontekście muzyki tradycyjnej.

Gro Marie Svidal

Norwegia Norwegia
Gro Marie Svidal należy do grona najwybitniejszych norweskich muzyków grających na hardingfele (Hardanger fiddle) – słynnych tradycyjnych norweskich skrzypcach.

Grup Tayf

Turcja Turcja
Tayf po turecku znaczy „widmo”, „spektrum”. Legendarny zespół o tej nazwie powstał w Ankarze w 1992 roku.

Grzech Piotrowski ONE WORLD

Polska Polska
Grzech Piotrowski to podróżnik. Przemierza świat w poszukiwaniu, artystów, muzyki, korzeni improwizacji, słońca, zdrowego jedzenia, przygody i esencji bycia. Jego projekty muzyczne wymykają się całkowicie z ram, standardów i wszelkich stereotypów. To kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji.

Gulaza

Jemen / Izrael Jemen / Izrael
Członkowie tego zespołu zapraszają swoich słuchaczy w świat modlitwy, pasji, tańca, miłości i tęsknoty za wolnością. W świat odkrywanej na nowo tradycji, po swojemu interpretowanej, po swojemu wykonywanej..

Gulaza

Jemen / Izrael Jemen / Izrael
Członkowie tego zespołu zapraszają swoich słuchaczy w świat modlitwy, pasji, tańca, miłości i tęsknoty za wolnością. W świat odkrywanej na nowo tradycji, po swojemu interpretowanej, po swojemu wykonywanej.

Gurdjieff Ensemble

Armenia Armenia
Ceniony w  świecie zespół, który nawiązuje do artystycznych i filozoficznych idei słynnego ormiańskiego mistyka Georgija Gurdżijewa. Utwory zespołu sięgają korzeniami do ludowej i religijnej muzyki armeńskiej, greckiej, arabskiej, kurdyjskiej, asyryjskiej, perskiej i kaukaskiej.

Hamdam Trio

Iran Iran
Muzyka perska osadzona w tradycji sufickiej. Kompozycje czerpiące z repertuaru radif ; teksty  Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego w opracowaniach na instrumenty tradycyjne. 

Hańba!

Polska Polska
Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem w grupach folkowych, punkowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych. Wspólnie postanowili założyć zespół będący muzyczną prowokacją, a zarazem swoistym wehikułem czasu, przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski.

Homayoon

Iran Iran
Zespół przedstawia mistyczną muzykę, opartą na tradycjach sufickich oraz na poezji największego poety tego kręgu, mistyka, znanego światu jako Rumi (Dżalal ad-Din Muhammad ar-Rumi). Poezje, przywoływane w oryginalnym języku perskim, znajdują dopełnienie w brzmieniu instrumentów takich jak ney (flet), tar i setar (instrumenty strunowe szarpane), daf (bęben ramowy) i tombak (drewniany bęben). Tworzą klasyczną perską muzykę, osadzoną w tradycji sufickiej.

Hulajhorod

Ukraina Ukraina
Jeden z najbardziej fascynujących zespołów ukraińskich, Hulajhorod, powstał w 2002 roku w Kirowohradzie.

Iberi

Gruzja Gruzja
Faceci w czarnych płaszczach i wysokich butach, z rzędami łusek na piersiach i długimi nożami przypiętymi do pasów. To nie wojska desantowe - to muzycy. Niesamowicie bogate i zmieniające się bloki improwizowanych harmonii, czasem przeplatane dzikim, piejącym falsetem, przebijającym się ponad dudniącym basem oraz wznoszącymi się tenorami.

Indialucia

Polska/UK Polska/UK
Projekt łączy dwa fascynujące style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco. Powstał w roku 1999 w Indiach z udziałem nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur, oraz wielu innych znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym formacji jest gitarzysta Michał Czachowski.

InFidelis

Polska Polska
Zjawiskowy duet instrumentalny, łączący autorską wypowiedź i własną muzyczną estetykę z inspiracjami płynącymi z muzyki tradycyjnej. Fundamentem brzmienia zespołu jest współpraca dwóch, zrekonstruowanych przed kilkunastoma laty, polskich ludowych instrumentów: fideli płockiej i suki biłgorajskiej.

Jacek Hałas / Pieśni przygodne

Polska Polska
Muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor, dziad . Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach; praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią stworzył nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki.

Jacky Molard Quartet

Francja Francja
Na czele zespołu stoi Jacky Molard – jedna z ikon bretońskiej sceny muzyki tradycyjnej. Gra na skrzypcach, gitarze, basie, od lat zachwyca publiczność w całym świecie oraz inspiruje swoich rodaków do poszukiwania natchnień we własnej kulturze.

Joachim Mencel Quintet - Artisena

Polska Polska
Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.

Joanna Słowińska / "Archipelag"

Polska Polska
Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości; nie boi się nowych wyzwań i artystycznych eksperymentów.

Joanna Słowińska / Archipelag_2

Polska / Finlandia Polska / Finlandia
gościnnie: Outi Pulkkinen Joanna Słowińska - jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości, fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.

Joanna Słowińska / Polesie

Polska Polska
Polesie – artystyczna podróż Joanny do rodzinnych źródeł; premierowy koncert inspirowany motywami pieśni obrzędowych wschodniego pogranicza współtworzony przez doborowych instrumentalistów sceny improwizowanej w aranżacjach Stanisława Słowińskiego – laureata Grand Prix międzynarodowego konkursu Jazz Juniors 2015.

Jojo Abot

Ghana / Szwecja Ghana / Szwecja
Swą fascynująca muzykę tworzy przemierzając kontynenty i dzieląc swój czas pomiędzy Akrą, Kopenhagą i Nowym Jorkiem. To Jojo Abot, urodzona w Ho w Ghanie, a mieszkająca aktualnie w metropolii nowojorskiej, jedna z najciekawszych dziś i  najbardziej obiecujących artystek na scenie muzyk inspirowanej tradycjami afrykańskimi.

Jorgos & Antonis Skolias

Polska Polska
Rewelacyjna rodzinna kooperacja przynosząca odświeżającą własną wizję muzyki lekceważącej wszelkie gatunkowe ograniczenia, swobodnie czerpiącą z natchnień muzyką folkową czy tradycyjną – szczególnie grecką, ale i z innych okolic Europy, a także jazzu. Wybitny polski wokalista i jego niemniej utalentowany syn na perkusji i instrumentach perkusyjnych, proponują słuchaczom ugruntowaną w rytmie, transową, a jednocześnie śpiewną i melodyjną muzykę.

Kalàscima

Włochy / Apulia Włochy / Apulia
Żywioł włoskiej tradycji z Salento, regionu Puglia w południowo-wschodniej części Włoch, zestawiony z nowoczesnymi brzmieniami. Podobno nazwa zespołu wywodzi się z lokalnego dialektu i jest połączeniem w jedno słów „dobry” i „zły”.

Kapela Brodów / „Muzikaim”

Polska Polska
W odmienionym składzie, jak zawsze fascynujący, klasycy polskiego folku sięgają do inspiracji żydowskich przechowanych w polskiej tradycji.

Kapela Maliszów

Polska Polska
Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach.

Kapela Maliszów

Polska Polska
Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Do Krakowa przyjeżdżają by przedstawić materiał ze swej nowej, gorąco wyczekiwanej płyty.

Kapela Maliszów

Polska Polska
Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Zespół pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założony została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci.

Kapela na Krzywych Dźwiękach

Polska Polska
Kapela na Krzywych Dźwiękach powstała wiosną 2014 r. w Krakowie. Zespół prowadzi własne badania terenowe głównie w mikroregionie Kajoków (dawna północna Małopolska) skąd pochodzą ich nauczyciele – śpiewaczka Maria Siwiec i skrzypek Jan Kmita.

Kapela Raraszek

Polska Polska
“Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy.” [Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 – Krakowskie]

Kapela ze Wsi Warszawa & Mercedes Peón

Polska Polska
Spotkanie jednej z najsłynniejszych grup polskiego folku i wybitnej artystki z hiszpańskiej Galicji owocuje fascynującymi efektami artystycznymi.

Karolina Cicha & Bart Pałyga

Polska Polska
Imponująca jest artystyczna aktywność Karoliny Cichej. Zwłaszcza, że wszystkie jej kolejne poszukiwania znamionują najwyższy poziom artystyczny. Tym razem laureatka grand prix festiwalu Nowa Tradycja, autorka udanych potyczek: z poezją Różewicza, z muzyką mniejszości zamieszkujących niegdyś Podlasie czy z tradycją… pakistańską, przedstawia swój kolejny pomysł.

Katarína Máliková

Słowacja Słowacja
Pełen blasku i finezji powrót do pięknych tradycji kultury słowackiej, a zarazem finezyjne i bezpretensjonalne wplecenie jej w nowoczesne muzyczne rozwiązania brzmieniowe. Katarína Máliková ze swoim zespołem proponuje twórczość wyrafinowaną, a zarazem atrakcyjną dla słuchaczy.

Kayhan Kalhor / Ali Bahrami Fard / Maria Pomianowska

Iran / Polska Iran / Polska
Wybitni irańscy artyści zaproponują nam muzyczną, kulturową i duchową podróż do źródeł tradycji perskiej. Kayhan Kalhor, absolutny mistrz gry na kemencze koncertować będzie wspólnie z grającym na perskim santurze Ali Bahrami Fardem. Gościem tego koncertu będzie Maria Pomianowska.

Kepa Junkera

Hiszpania Hiszpania
Kariera Kepy trwa już trzydzieści pięć lat. Jest on jednym z symboli kultury baskijskiej. Jego dokonania zrewolucjonizowały sposób używania akordeonu trikitixa, a także rozumienia i interpretowania tradycyjnej muzyki baskijskiej.

KFJATEK / Red Sun Rising / Rss Boys

Polska Polska
Wspólnym mianownikiem wszystkich artystów będzie współczesne interpretowanie etnicznych dźwięków.  

Komedija

Chorwacja Chorwacja
Komedija to chorwacki zespół rockowy założony w 2008 roku. Ma na swym koncie wiele nagród zdobywanych w konkursach i na festiwalach.

Korolev – Gałczewski – Biel

Ukraina Ukraina
Korolev – Galczewski – Biel – to trio tworzone przez instrumentalistów wywodzących sie z Ukrainy i Polski. Proponują oni publiczności szeroko rozumianą muzykę folkową, w której odnaleźć można inspirację wieloma tradycjami z różnych zakątków Europy.

Kroke

Polska Polska
Jeden z najwybitniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej, a przy tym jedna z najoryginalniejszych europejskich grup, która wychodząc od zachwytu nad tradycją muzyki klezmerskiej, wypracowała własny, oryginalny, fascynujący język.

KROKE

Polska Polska
Jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny worldmusic. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze wzbogacając kompozycje autorskimi improwizacjami. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem, i formami, styl.

Kujawska Atlantyda

Polska Polska
Kujawska Atlantyda / Justyna Piernik, Zdzisław Piernik, Danuta Kaczmarek, Janusz Prusinowski Kompania, Warszawa Wschodnia

Kukurba-Słowiński Project

Polska Polska
Spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i Stanisława Słowińskiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia.

Laiksne

Łotwa Łotwa
Folkowy zespół Laiksne powstał w 1993 roku w Rydze. Na jego repertuar składają się dynamiczne pieśni rytualne i łotewskie piosenki liryczne, a także tradycyjna muzyka taneczna.

Lassatil Abballari

Włochy Włochy
Główną artystyczną ideą, która towarzyszy funkcjonowaniu zespołu Lassatil Abballari jest  chęć skłonienia publiczności do tańca, poruszania się, wyrażania swoich naturalnych instynktów poprzez tradycyjne formy tanecznej ekspresji.

Lautari

Polska Polska
Jeden z klasyków polskiej sceny folkowej powrócił na dobre do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. Ich nowy projekt „Vol. 67” nawiązuje do wielkiego dzieła Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Leśny Bożek / Adam Strug

Polska Polska
Adam Strug w programie Leśny bożek [POLSKA] Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, autor piosenek, poeta, kompozytor muzyki teatralnej oraz filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki oraz pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Loogaroo

Belgia Belgia
Loogaroo to balfolkowy duet, który utworzyli Pablo Golder (akordeon diatoniczny) i Florian De Schepper (gitara akustyczna). Obaj mają za sobą wiele doświadczeń na muzycznych scenach.

Lua Preta

Angola Angola
Lua Preta (po portugalsku: czarny księżyc) to zdecydowanie jeden z ciekawszych projektów na naszej scenie muzyki elektronicznej. Ze strony polskiej w jego skład wchodzi niezwykle doświadczony DJ i producent Mentalcut, który współtworzy go z pochodzącą z Luandy wokalistką noszącą pseudonim Ms. Gia.

Ludmiła Wostrikowa

Ukraina Ukraina
Ludmiła Wostrikowa, etnomuzykolożka, wokalistka o unikalnym, aksamitnym głosie, świetna, doświadczona nauczycielka. Organizatorka i uczestniczka wielu badań terenowych i wypraw etnomuzykologicznych na Polesie.

Łada

Polska Polska
Zespół Łada współtworzą Zofia Zaborowska i Kacper Siejkowski. Są rekonstruktora mi dawnej muzyki wsi, poszukują archaicznych motywów w pieśniach południowych  i wschodnich Słowian.   

Maarja Nuut

Estonia Estonia
Maarja Nuut, skrzypaczka i wokalistka z północnej Estonii, jest zafascynowana twórczością starych wiejskich muzykantów – zarówno melodyjnością ich piosenek, jak i konstrukcją utworów, a także swoistą transowością.

Maciej Fortuna Quartet / Zośka

Polska / USA Polska / USA
Czołowy polski trębacz jazzowy i jego międzynarodowy kwartet w repertuarze inspirowanym polską muzyką ludową zapisaną przez Kolberga. Wszystko zaczęło się pozornie przypadkowo...

Madame Baheux

Austria Austria
Jelena Popržan z Serbii, Ljubinka Jokić z Bośni, Maria Petrova z Bułgarii oraz Lina Neuner i Dee Linde z Austrii: cztery głosy, szesnaście strun, trzy smyczki plus perkusja i bębny.

Mamadou Diabate

Burkina Faso Burkina Faso
Mamadou Diabate to ceniony w świecie, nagradzany mistrz balafonu i kompozytor urodzony w Burkina Faso. Należy do rodziny jeli (griotów), którzy od wielu pokoleń przy pomocy muzyki i pieśni opowiadają historię ludu Sambla. Najstarsze zapisy dotyczące rodu Diabate pochodzą z XIII wieku.

Maniucha Bikont

Polska Polska
Śpiewaczka, antropolożka kultury, uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji; członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi.

Manou Gallo Groove Orchestra

Wybrzeże Kości Słoniowej Wybrzeże Kości Słoniowej
Manou Gallo pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Na muzycznej scenie debiutowała już w wieku dwunastu lat.

Maria Kalaniemi & Timo Alakotila

Finlandia Finlandia
Maria Kalaniemi jest jedną z najwybitniejszych europejskich instrumentalistek kręgu world music i jedną z najbardziej uznanych fińskich artystek.

Maria Pomianowska & Chopin & Arirang Project

Polska Polska
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, rekonstruktorka instrumentów zapomnianych i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Maria Siwiec

Polska Polska
Szczególną postacią, w gronie gości tegorocznego festiwalu Rozstaje, jest Maria Siwiec, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych. Pochodząca z Gałek Rusinowskich artystka zna setki pieśni lokalnych, jest jedną z głównych wokalistek zespołu działającego we wsi. Ma wielu uczniów, którym chętnie przekazuje swoją wiedzę. Do dziś zajmuje się w pracą w gospodarstwie.

Mário Bihári

Czechy Czechy
Mário Bihári jest wyjątkowym romskim artystą.

Marko Marković Brass Band

Serbia Serbia
Tradycja bałkańskich orkiestr dętych zyskuje tu swój klasyczny, wzorcowy wręcz wymiar. Muzyka zespołu jest jednocześnie próbą nowej autorskiej interpretacji tejże tradycji.

Martina & František Duda

Słowacja Słowacja
František zwany Ferko i Martina, o której mówi się zdrobniale Martinka, to dwoje niezwykłych romskich artystów ze Słowacji.

Mbongwana Star

DEM. REP. KONGA DEM. REP. KONGA
Debiutancką płytę wydali zaledwie kilka tygodni temu – w maju tego roku. Mają jednak szansę stać się jedną z sensacji sezonu, nie tylko w Afryce.

Meridian Brothers

Kolumbia Kolumbia
Zespół Meridian Brothers powstał w Bogocie w 1998 roku. Kolumbijska formacja kierowana jest przez kompozytora i multiinstrumentalistę Eblisa Álvareza.

Meszecsinka

Węgry Węgry
Oto jeden z najciekawszych przykładów budowania wspólnej, spójnej opowieści bazującej na różnych tradycjach, a zarazem jedna z bardziej przekonujących prób kreowania własnej tożsamości w odniesieniu do środkowo- i południowoeuropejskiego dialogu kultur.

MLDVA

Polska Polska
MLDVA with Çınar Timur to projekt, który powstał jako duet producencki i DJ'ski podczas 23. FKŻ. Obecnie to 4-osobowy zespół grający muzykę inspirowaną turecką psychodelią, wpisujący się w tradycję polskiej ottomanii.

Mokoomba

Zimbabwe Zimbabwe
Surowa energia afro-fusion, którą proponuje ta grupa jest jak jazda rollercoasterem – napisał jeden z recenzentów. Oto doskonały przykład jak będąc wiernym własnym źródłom, własnej tradycji prezentować nowoczesną muzykę, atrakcyjnie brzmiącą dla publiczności na całym świecie. Pochodząca z Zimbabwe grupa Mokoomba jest uważana za jeden z najważniejszych młodych zespołów na kontynencie afrykańskim.

Mr. Folxlide

Czechy Czechy
Artysta reklamuje się hasłem: ”Mr. Folxlide: True & blue loopin '& stompin' bar i bal folk”. Euroamerykańskie korzenie, cigar box (czyli gitara z pudełka po cygarach), głos, looper i stopy. Mr. Folxlide to najlepszy crossover / najlepsza krzyżówka balfolku z bluesem.  

Mustapha El Boudani & Anna Witczak

Maroko/Polska Maroko/Polska
Anna Witczak (znana z grupy Dikanda) i nomada Mustapha El Boudani z Maroka po latach przyjaźni i muzycznych praktyk postanowili ze wspólnym projektem wejść na scenę.

Muzička

Słowacja Słowacja
Jedna z najlepszych słowackich zespołów, założony w 1990 roku w Bratysławie przez grupę miejscowych studentów. Muzička szybko stała się jednym z najważniejszych wykonawców muzyki tradycyjnej w swoim kraju.

Muzykanci

Polska Polska
Legenda polskiej sceny folkowej wciąż w znakomitej formie! Kapela Muzykanci powstała w 1997 roku. Szybko stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej.

Muzykanci / Słowińscy & Hałasowie / XX lat

Polska Polska
Legenda polskiej sceny folkowej wciąż w znakomitej formie! Kapela Muzykanci powstała w 1997 roku. Szybko stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Jej członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie.

Night

Nepal Nepal
Night to folkowy zespół z Katmandu założony w 2006 roku. Jego członkowie pochodzą z różnych środowisk muzycznych, niektórzy wcześniej grali w zespole heavy metalowym. Ideą grupy jest ożywianie, przywracanie do praktyki koncertowej tradycyjnych nepalskich instrumentów – zapomnianych lub takich, którym grozi zapomnienie.

Nomadic Voices

Włochy/ Mongolia Włochy/ Mongolia
Nomadic Voices to pełne skupienia i wewnętrznej, duchowej pasji poszukiwanie artystycznego porozumienia między przedstawicielami odległych kultur.

Ola Bilińska – Libelid

Polska Polska
Nagrana już przed trzema laty przez Olę Bilińską płyta „Berjozkele”, z podtytułem „Kołysanki jidysz”, okazała się jedną z największych rewelacji swego czasu – fonograficznych i koncertowych. Zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2014. Zachwycali się nią wielbiciele muzyki folkowej, żydowskiej, sympatycy alternatywy czy poszukiwacze brzmień niebanalnych.

Omar Souleyman

Syria Syria
Twórczość Omara Souleymana to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk ostatnich lat – w międzynarodowej skali – na scenie world music. To muzyka, która nie zostawia nikogo obojętnym, uwodząc zarazem bezpośrednimi odwołaniami do lokalnej, syryjskiej tradycji, jak i elektronicznym, hipnotycznym transem. Jego twórczość przynależąca do nurtu dabke jest jednocześnie intrygującym twórczym eksperymentem, jak i pretekstem do tanecznej zabawy.

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski

Polska Polska
Niepokorny wizjoner, enfant terrible polskiej sceny muzycznej, artysta błyskotliwie łączący (czasami dekonstruujący) wątki muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, ale i inspiracje ludowe.

Pokrzyk

Polska Polska
Spotkali się w Krakowie i choć każde z nich pochodzi z innej bajki, trzymają się razem. Połączyła ich fascynacja tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron. Patronuje im pokrzyk - wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą.

Pulkkinen Räss Sadovska

Finlandia / Szwajcaria / Ukraina Finlandia / Szwajcaria / Ukraina
Niebywałej urody muzyka – źródłowa i osadzona w jednej tradycji, choć będąca zarazem spotkaniem kultur – i wrażliwości – z trzech stron Europy.

PungRyuJiAk

Korea Południowa Korea Południowa
Styl, tempo i ekspresja muzyki dworskiej różnią ją od muzyki arystokratycznej czy ludowej.

Quartett Robin Mark

Szwajcaria Szwajcaria
Kwartet prowadzony przez Robina Marka gra nową szwajcarską muzykę folk we własnym stylu.

Sans

Wielka Brytania / Finlandia / Armenia / Australia Wielka Brytania / Finlandia / Armenia / Australia
Piękna, melancholijna, uduchowiona muzyka będąca spotkaniem ważnych twórców z różnych stron świata, którzy udowadniają, że możliwa jest twórczość łącząca w sobie w liryczny sposób pozornie odległe tradycje.

Sefardix / Maggid

Polska Polska
Wybitny wokalista i rewelacyjne sekcja rytmiczna. Znakomici jazzmani w poszukiwaniu natchnienia muzyką sefardyjską i kulturami basenu Morza Śródziemnego. Promują swój nowy, świetny album „Maggid”. Sefardix to trio, które tworzą: Jorgos Skolias oraz bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. Wielkie to i ważne nazwiska na polskiej scenie (nie tylko) muzyki improwizowanej.

Sher on a Shier

Niemcy Niemcy
Sher on a Shier – to sformułowanie w języku jidysz, które można przetłumaczyć jako „niekończący się taniec”.

Sokół Orchestra

Polska Polska
Projekt zrodzony z fascynacji muzyką Półwyspu Bałkańskiego, zwłaszcza tą wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych. Muzycy kultywują unikalny – charakterystyczny dla Bałkanów – styl gry na tych instrumentach.  

Sprinkle Blizzard

Belgia Belgia
Sprinkle Blizzard uprawia muzykę z myślą o balfolkowych spotkaniach tanecznych. To pięcioro doświadczonych muzyków, pięć frapujących osobowości muzycznych i pięć instrumentów z różnych zakątków Europy.

Sutari

Polska Polska
Trzy dziewczyny: skromna formuła oraz niepohamowana wybujała, plastyczna wyobraźnia i niebywała muzykalność, radość bycia na scenie, radość śpiewania. Członkinie tria Sutari swą twórczością budzą żywy entuzjazm publiczności polskiej i międzynarodowej – koncertowały już w wielu krajach świata, wielbicieli muzyki tradycyjnej – i współczesnej alternatywy. 

Svetlana Spajić Group

Serbia Serbia
Przed nami spotkanie z jedną najbardziej cenionych i szanowanych postaci współczesnej kultury Bałkanów, nie tylko Serbii. Svetlana Spajić jest bowiem jednym z czołowych autorytetów w dziedzinie dawnych, przekazywanych ustnie tradycji wokalnych tej części Europy.

SWADA

Polska Polska
SWADA - formacja wykonująca pieśni narodów słowiańskich, łącząca technikę białego śpiewu i form ekspresji eksperymentalnych. W ich instrumentarium odnajdziemy m.in. gitarę, węgierską cytrę, bębny.

Szépszerével

Węgry Węgry
Zespół czerpie z tradycji Czangów (Csángó) – gra tradycyjną żywiołową, eneretyczną, transową węgierską muzykę ludową, wywodzącą się z rejonów Mołdawii i Gimeszu (Gyimes), regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego.

Szikra – Amsterdam Klezmer Band & Söndörgő

Holandia Holandia
Oto niezwykła kooperacja dwóch słynnych zespołów z odległych krańców Europy, które postanowiły stworzyć wspólne wielkie dzieło. W jedną supergrupę, Szikra, połączyli się członkowie czołowej formacji avant-klezmerskiej i bałkańskiej, a zatem holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő. Mają szansę stać się jedną z największych atrakcji europejskich festiwali tego lata.

Talaka

Białoruś Białoruś
Talaka (oczyszczanie) to ludowy zwyczaj Białorusinów (znany również szerzej w Europie Wschodniej), oznaczający wspólne działanie całą społecznością, w tłocznej gromadzie, na przykład gdy cała wieś wspólnie pomaga jednemu człowiekowi.

Tamara Obrovac Transhistria Ensemble

Twórczość, którą proponuje artystka to inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski, który pozostaje pod wpływem wielu tradycji muzycznych i dialektów, szczególnie tych związanych z chorwackim wybrzeżem Istrii.

TaRuta

Ukraina Ukraina
Pochodząca z Kijowa grupa TaRuta jest czołowym przedstawicielem ukraińskiej sceny world music.

Teatr Rodzinny Hałasów "Zegar Bije"

Polska Polska
Rodzinne przedsięwzięcie, któremu przewodzi jeden z weteranów, ale i największych autorytetów polskiej sceny muzyki etnicznej, folkowej, tradycyjnej.

Teofilović Brothers

Serbia Serbia
Zachwyca niezwykła harmonia ich głosów, która sprawia, że publiczność słuchając Braci Teofilović koncentruje się nie na ich formalnym nowatorstwie a na wspaniałym współbrzmieniu: bezpretensjonalnym, pełnym wdzięku i najwyższego kunsztu.

Teresa Mirga i Kałe Bała

Polska Polska
Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy).

The Swing Experience / Nika Aremikh Quartet

Polska Polska
The Swing Experience to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, działająca głównie w Krakowie.

Trad.Attack!

Estonia Estonia
„Są roztańczeni i nie znają granic, to jest twórczość pełna inwencji, przełamująca bariery gatunkowe, co sprawia, że to jest prawdziwa muzyka” – ekscytował się ich twórczością John Robb z portal / magazynu Louder Than War. „Są doskonałym przykładem przyszłości folku” – dodawał  Aengus Finnan – dyrektor wykonawczy Folk Alliance International. Helen Sildna, szefowa konferencji Tallinn Music Week podsumowywała aforystycznie: „Ich muzyka jest jak kula ognia, jak świeży sok grejpfrutowy, przywracają życie – trzeba ją stosować każdego ranka!”.

Trebunie-Tutki & Quintet Urmuli

Polska / Gruzja Polska / Gruzja
Absolutni klasycy polskiego folku, ceniona na międzynarodowych scenach kapela Trebuniów-Tutków spotyka na swej muzycznej drodze inną wybitną góralska formację – gruzińskie Urmuli. Wspólnie stworzyli zdumiewająco spójną i zachwycającą całość, o czym przekonuje wydana w ubiegłym roku piękna płyta „Duch gór”.

Trimagine

Polska Polska
Spotkanie Marizy Nawrockiej z muzykami Royal String Quartet, wiolonczelistą Michałem Pepolem i altowiolistą Pawłem Czarnym nie było przypadkowe.

Tuuletar

Finlandia Finlandia
Tuuletar ("bogini wiatru" w fińskiej mitologii) to wokalna grupa, składająca się z czterech artystek z Finlandii. Od 2012 r. te błyskotliwe wokalistki współpracują komponując i wspólnie wykonując, tworząc własne niepowtarzalne brzmienie.  

Twelfth Day

Szkocja / UK Szkocja / UK
„To sztuka dwudziestego pierwszego wieku dla wielbicieli muzyki tradycyjnej” – ekscytował się recenzent prestiżowego magazynu fRoots. Dwie niepozorne dziewczyny ze Szkocji proponują tyleż delikatną i finezyjną, co poruszającą i pełną emocji muzykę.

Ural Pop

Norwegia / Finlandia Norwegia / Finlandia
Niezwykłe spotkanie w kręgu muzycznego eksperymentu opartego na pieśniach Saamów/Lapończyków i brzmieniowych wpływach ugro-fińskich. Torgeir Vassvik z nowym składem – Kristiiną Ilmonen i Rauno Nieminenem połączyli głęboką wiedzę i wykonawcze mistrzostwo, by nadać dawnym tradycjom nowe, współczesne brzmienie.

Valentin Clastrier

Francja Francja
Uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów grających muzykę współczesną na lirze korbowej.

Vigüela

Hiszpania Hiszpania
Członkowie zespołu Vigüela prezentują swą twórczość z pasją, radością i entuzjazmem, odwołując się do własnej, lokalnej kultury, kultywując tradycyjne style i techniki. Od trzydziestu lat pracują nad tradycyjną twórczością ze swego regionu – Kastylii-La Manchy, południowej części płaskowyżu iberyjskiego, w sercu Hiszpanii, głównego krajobrazu kultowego Don Kichota z Manczy, znanego z legendarnej powieści Miguela de Cervantesa.

Virtualnaja Derevnia / The Virtual Village Ensemble

Ukraina/ Rosja Ukraina/ Rosja Ukraina/ Rosja
Festiwalowa scena In Crudo – to również przestrzeń dla grupy The Virtual Village Ensemble («Виртуальная деревня» / „Wirtualna wioska”) z Moskwy, Kijowa i Paryża.

Warszawa Wschodnia

Polska Polska
Piękny powrót do oryginalnych tradycji śpiewaczych proponują członkowie zespołu Warszawa Wschodnia.

Warszawski Sekstet Sentymentalny

Polska Polska
Warszawski Sekstet Sentymentalny to żywy folklor miejski w wykonaniu młodych fascynatów dawnej muzyki wielkich miast (i nie tylko). Grają znane i zapomniane melodie taneczne i te bardziej sentymentalne do wspólnej zabawy, śpiewu i zasłuchania.

Wassim Ibrahim & Tomas Celis Sanchez

Syria / Meksyk Syria / Meksyk
Duet doświadczonych muzyków o różnych fundamentach kulturowych i muzycznych. Perkusista z Meksyku i instrumentalista z Damaszku, oboje na stałe mieszkający w Polsce, zapraszają słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której posłuchamy starożytnych melodii z kultur Mezopotamii i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krain.

Wayne Ellington & Manchester Inspirational Voices

Wielka Brytania Wielka Brytania
Chór Manchester Inspirational Voices jest jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych chórów typu “community” – społeczności lokalnych w Wielkiej Brytanii. Od swoich początków, które sięgają roku 2006 Wanye Ellington prowadzi chór w podróż niosąc przesłanie nadziei w wielu częściach Manchester i poza jego granicami. Zjednoczeni w miłości do muzyki i wiary.

Yograi Naik

Indie Indie
Jest jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia pochodzących z Goa. Yograj Naik jest uczniem znanego sitarzysty Ustada Shahida Parveza. Pod jego opieką Yograj wyrósł na dojrzałego i doświadczonego instrumentalistę.

Zakir Hussain & Rakesh Chaurasia Duo

Indie Indie
Zakir Hussain to jedna z niekwestionowanych legend world music, wirtuoz gry na tabli, artysta koncertujący i nagrywający z największymi sławami, również scen jazzowych.

ŻyWa Pracownia

Polska Polska
To grupa rzemieślników, artystów, instruktorów rękodzieła artystycznego, architektów krajobrazu, muzyków, arteterapeutów oraz lekarki i mechanizatora rolnictwa angażująca się wspólnie w działania kulturalno-społeczno-edukacyjne na styku sztuki, tradycyjnego rzemiosła, designu, architektury i miejskiego ogrodnictwa.