Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. więcej informacji
EN

Kalendarium

23 czerwca sobota

20:00WIANKI: KAPELA MALISZÓW + DOLA i SWADA koncert Klub Strefa

Muzyka etno zabrzmi na Wiankach!

Rodzinna Kapela Maliszów oraz grupy Dola i Swada – tych niezwykłych artystów usłyszymy już 23 czerwca w Klubie Strefa (ul. Św, Tomasza 31), gdzie zagrają w ramach tegorocznych Wianków – Święta Muzyki. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Po koncercie zapraszamy wszystkich na potańcówkę. Wstęp jest wolny.
wstęp wolny
1 lipca niedziela

19:00Yograi Naik (Indie) i Tuuletar (Finlandia) koncert Radio Kraków - Studio im. Romany Bobrowskiej

Yograi Naik jest jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia pochodzących z Goa. Uczeń znanego sitarzysty Ustada Shahida Parveza. Pod jego opieką Yograj wyrósł na dojrzałego i doświadczonego instrumentalistę. Jego unikalną cechą jest doskonałe połączenie stylu wokalnego gayaki i struktur rytmicznych laykari.

Tuuletar ("bogini wiatru" w fińskiej mitologii) to wokalna grupa, składająca się z czterech artystek z Finlandii. Od 2012 r. te błyskotliwe wokalistki współpracują komponując i wspólnie wykonując, tworząc własne niepowtarzalne brzmienie łączące beatboxowe rytmy z fińską ludową tradycją. 


Bilety
4 lipca środa

18:00Alireza Ghorbani (Iran) koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Alireza Ghorbani to jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.
Bilety

19:30Teofilović Brothers (Serbia) koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Bracia bliźniacy Ratko i Radiša Teofilović. Największą twórczą inspiracją stała się dla nich kultura muzyczna Serbii i całych Bałkanów. W swoich własnych, autorskich interpretacjach  sięgają do oryginalnej, wcześniej nie wykorzystywanej formuły dwugłosowej a capella. Świetnie są przyjmowani zarówno przez recenzentów muzycznych, jak i przez publiczność.
Bilety

21:00Alim Qasimov & Fargana Qasimova (Azerbejdżan) koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

O Alimie Qasimovie brytyjski Guardian napisał, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. Mugham to wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova. Ich ekstatyczne wokalne porywają publiczność i zachwycają recenzentów we wszystkich zakątkach globu W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów na świecie.
Bilety

23:00Noc tańca - Viguela (Hiszpania) koncert Strefa

wstęp wolny
5 lipca czwartek

21:00Omar Souleyman (Syria) koncert Muzeum Inżynierii Miejskiej

Twórczość Omara Souleymana to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk ostatnich lat – w międzynarodowej skali – na scenie world music. To muzyka, która nie zostawia nikogo obojętnym, uwodząc zarazem bezpośrednimi odwołaniami do lokalnej, syryjskiej tradycji, jak i elektronicznym, hipnotycznym transem. Jego twórczość przynależąca do nurtu dabke jest jednocześnie intrygującym twórczym eksperymentem, jak i pretekstem do tanecznej zabawy.
Bilety
6 lipca piątek

18:00Mamadou & Percussion Mania (Burkina Faso) koncert Wolnica

Mamadou Diabate to ceniony w świecie, nagradzany mistrz balafonu i kompozytor urodzony w Burkina Faso. Należy do rodziny jeli (griotów), którzy od wielu pokoleń przy pomocy muzyki i pieśni opowiadają historię ludu Sambla. Najstarsze zapisy dotyczące rodu Diabate pochodzą z XIII wieku.
wstęp wolny

19:00Szikra - Sondorgo & Amsterdam Klezmer Band (Węgry / Int.) koncert Wolnica

Oto niezwykła kooperacja dwóch słynnych zespołów z odległych krańców Europy, które postanowiły stworzyć wspólne wielkie dzieło. W jedną supergrupę, Szikra, połączyli się członkowie czołowej formacji avant-klezmerskiej i bałkańskiej, a zatem holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő.
wstęp wolny

20:00Marco Markovic Band (Serbia) koncert Wolnica

Tradycja bałkańskich orkiestr dętych zyskuje tu swój klasyczny, wzorcowy wręcz wymiar. Muzyka zespołu jest jednocześnie próbą nowej autorskiej interpretacji tejże tradycji.

Marko Markovic odziedziczył miłość do muzyki od swojego ojca, legendarnego króla trąbki Bobana Markovica, który gra na tym instrumencie od kilku dziesięcioleci, przede wszystkim na czele legendarnego Boban Markovic Orkestar, którą to supergrupę gościliśmy w ramach festiwalu ROZSTAJE na Rynku Głównym w Krakowie w roku 2003.
wstęp wolny

21:00Chico Trujillo (Chile) koncert Wolnica

Żywioł, ogień, muzyczny dynamit, a przy tym precyzyjnie przemyślane brzmienie i znakomita zabawa – na scenie i pod nią. Oto chilijska formacja Chico Trujillo, uważana dziś za jednego z najlepszych ambasadorów nowocześnie rozumianej południowoamerykańskiej cumbii.
wstęp wolny

23:00Noc tańca - Sprinkle Blizzard / Balquemia / Korolev–Gałczewski–Biel koncert Strefa

Sprinkle Blizzard uprawia muzykę z myślą o balfolkowych spotkaniach tanecznych. To pięcioro doświadczonych muzyków, pięć frapujących osobowości muzycznych i pięć instrumentów z różnych zakątków Europy. Spontaniczne i pełne pasji podejście do muzyki – tradycyjnych melodii tanecznych i własnych kompozycji, w połączeniu ze sceniczną błyskotliwością, otwartością i wirtuozerią członków zespołu stanowi nową jakość na balfolkowej scenie.

Balquemia to sespół wywodzący się z warszawskiego środowiska balfolkowego. Powstał, jak twierdzą jego członkowie, z potrzeby chwili i potrzeby tańca. W składzie znajdziemy typowe dla tego nurtu muzycznego instrumenty, jak akordeon diatoniczny, skrzypce czy lira korbowa. Balquemia proponuje tańce wywodzące się z poszczególnych regionów Francji, ale nie skupia się ściśle na żadnym z nich. Dlatego też muzyka grupy to wielobarwna podróż po różnych zakątkach Francji, podróż zarówno w świetle dnia, jak i w nocy

Korolev – Galczewski – Biel – to trio tworzone przez instrumentalistów wywodzących sie z Ukrainy i Polski. Proponują oni publiczności szeroko rozumianą muzykę folkową, w której odnaleźć można inspirację wieloma tradycjami z różnych zakątków Europy. W repertuarze mają utwory pochodzące z wielu stron kontynentu. Wykonują pełną entuzjazmu, spontaniczności i radości grania muzykę folkową / etno, w której ważną rolę pełni też element improwizacji.
wstęp wolny
7 lipca sobota

18:00Night (Nepal) koncert Galicja

Night to folkowy zespół z Katmandu założony w 2006 roku. Jego członkowie pochodzą z różnych środowisk muzycznych, niektórzy wcześniej grali w zespole heavy metalowym. Ideą grupy jest ożywianie, przywracanie do praktyki koncertowej tradycyjnych nepalskich instrumentów – zapomnianych lub takich, którym grozi zapomnienie. A dalej: tworzenie nowych dźwięków zakorzenionych w nepalskim dziedzictwie i, wreszcie, ponowne wprowadzanie wspomnianej muzyki i instrumentów na światowe sceny oraz prezentowanie jej zarówno przed lokalną jak też międzynarodową publicznością. Komponują w różnych lokalnych językach i dialektach.
Bilety

19:00Pokrzyk (Pl) / Raraszek (Pl) koncert Wolnica

Pokrzyk - Spotkali się w Krakowie i choć każde z nich pochodzi z innej bajki, trzymają się razem. Połączyła ich fascynacja tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron. Patronuje in pokrzyk - wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą.

Kapela Raraszek - Obszar zainteresowań muzycznych kapeli Raraszek to region historycznej Małopolski. Mieszkający w Krakowie członkowie zespołu od lat jeżdżą do okolicznych śpiewaków i instrumentalistów i przesłuchują lokalne archiwa muzyczne. Szczególnie upodobali sobie melodie z północnych oraz południowo-wschodnich rubieży terytorium Krakowiaków, noszące najbardziej charakterystyczne cechy muzyki tanecznej, niescenicznej, niestylizowanej. W 2017 podjęli decyzję o założeniu kapeli grającej muzykę małopolską. Kompletują repertuar w oparciu o zapisy Oskara Kolberga oraz archiwalne nagrania Polskiego Radia.
wstęp wolny